części rolnicze

Dlaczego sprężyny naciągowe są tak popularne w maszynach rolniczych?

Sprężyna to często niepozorny element, który można spotkać nawet w zwykłym długopisie. Chociaż niewidoczny, to jednak odgrywa istotną rolę w wielu mechanizmach i podzespołach maszyn rolniczych. Sprężyny powstają ze zwojów drucianych o przekroju cylindrycznym, stożkowym lub okrągłym. Równie często do produkcji używana jest taśma stalowa bądź pręty. Najczęściej spotykanym typem tego elementu jest sprężyna naciągowa — przeciwieństwo rozwiązań naciskowych.

Co to jest sprężyna naciągowa? 

Sprężyny naciągowe nazywane są również spiralami rozciąganymi. Ta nazwa doskonale odzwierciedla sposób, w jaki działa ten typ konstrukcji. Jedynym ruchem, jaki wykonuje ta sprężyna, jest właśnie rozciąganie. Skumulowana energia mechaniczna jest uwalniana w momencie, gdy jeden z zaczepów spirali jest wypuszczany. Budowa takiej sprężyny różni się od konstrukcji naciskowych, ponieważ:

  • składa się jedynie ze zwojów czynnych, zwoje bierne są nieobecne,
  • końcówki spirali to zaczepy, występujące w różnych formach,
  • do tworzenia tych sprężyn używa się zarówno stali nierdzewnej, jak i standardowej.

Ten typ mechanizmu jest doceniany przez profesjonalistów, co wynika z jego właściwości i specyfikacji technicznej.

Jakie są właściwości sprężyn naciągowych? 

Każda sprężyna naciągowa służy do łączenia różnych części rolniczych i elementów w układach maszyn. Dodatkowo utrzymują te komponenty w stabilnej pozycji. Najczęściej stabilizują takie elementy, jak: 

  • łańcuchy,  
  • haki, 
  • łączniki, 
  • inne metalowe elementy. 

Spirale rozciągane wykorzystują naprężenie wstępne, czyli energię potencjalną, zgromadzoną dzięki początkowemu formowaniu sprężyny. Uwalnianie mocy odbywa się w taki sposób, że obciążony element jest rozciągany, a następnie powraca do stanu wyjściowego. Z powodu dużych sił i obciążeń sprężyna naciągowa musi charakteryzować się dużą wytrzymałością. Dodatkową właściwością tych elementów jest doskonała absorpcja wibracji, które towarzyszą pracy maszyn i urządzeń.  

Typy spirali naciągowych

Spirale rozciągające są używane w różnych branżach i dziedzinach techniki, więc nic dziwnego, że istnieje wiele wariantów tego mechanizmu. Są one rozróżniane głównie ze względu na rodzaje zaczepów, które zostały użyte do budowy sprężyn:

  • zaczep angielski,
  • rozwiązanie hakowe,
  • sprężyna z zaczepem niemieckim,
  • zaczep obrotowy,
  • rozwiązanie gwintowane.

Firmy produkujące spirale mogą dowolnie zmieniać parametry tych mechanizmów, a więc przekrój poprzeczny, sztywność oraz długość sprężyny. Dzięki temu można łatwiej personalizować produkt pod kątem konkretnego klienta.

Zastosowanie sprężyn rozciąganych

Liczba przypadków, w których sprężyny naciągowe znajdują zastosowanie, jest imponująca. Najważniejsze jest wykorzystanie w przemyśle — w produkcji maszyn i urządzeń. Nie mogą się bez nich obyć żadne maszyny rolnicze. Są obecne w sprzęgłach tarczowych, gdzie tłumią nadmierne drgania podczas intensywnej pracy na polu. Znajdują się także w siedziskach ciągników i we wszystkich mechanizmach zamykających, np. w drzwiach i zawiasach.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close