Siłowniki hydrauliczne – co warto o nich wiedzieć?
Układy hydrauliczne są spotykane w wielu różnorodnych dziedzinach. Można wyróżnić prasy hydrauliczne poprzez walcarki hutnicze aż po maszyny rolnicze. Służą głównie do zamiany energii mechanicznej, która pod wpływem bardzo dużego ciśnienia wprawia różne elementy w ruch. Są to wyspecjalizowane układy, które pracują przy bardzo dużych obciążeniach, dlatego powinny odznaczać się wysoką jakością. Dzięki nim można z dużą precyzją dokonywać wielu niezbędnych operacji – od otwierania bramy, aż po poruszanie ramieniem pojazdu.
Jak wygląda budowa siłownika hydraulicznego?
Siłowniki hydrauliczne opierają się na działaniu tłoka, który jest głównym elementem wykonawczym. Dzięki niemu można generować dużą energię. Jego konstrukcja jest dodatkowo uszczelniona, tak aby ciecz wewnątrz konstrukcji nie wydostawała się poza obręb tłoka. W wielu rozwiązaniach technologicznych można również spotkać takie części, jak:
- membranę – zapobiegającą rozszczelnieniu siłownika,
- dławicę – jej główną funkcją jest prowadzenie tłoczyska w taki sposób, aby skierować siły wewnątrz cylindra w stronę osi,
- stopę – czyli pokrywę tylną i czołową siłownika,
- elementy prowadzące – odpowiadające za utrzymanie prawidłowego toru ruchu.
Zwieńczeniem siłownika jest obudowa, która najczęściej ma postać cylindra, wykonanego z wytrzymałych materiałów, które powinny być przystosowane do dużych ciśnień.
Jakie są rodzaje siłowników hydraulicznych
Wszystkie różnice w siłownikach zależą od zastosowanej konstrukcji. Są one niewielkie, jednocześnie zasada działania w każdym siłowniku jest taka sama:
- siłownik jednostronnego działania – w tym typie siłownika ciecz jest przesuwana do wnętrza cylindra, gdzie napiera na tłok, który przemieszcza się ruchem posuwisto zwrotnym. Oznacza to, że pod wpływem różnych czynników może wrócić do pozycji pierwotnej,
- siłownik dwustronnego działania – dysponuje dwoma komorami, które odprowadzają ciecz. W tym przypadku może być wykonywany ruch w dwóch kierunkach a ciecz robocza działa na obie strony tłoka.
Ze względu na większe możliwości siłowniki dwustronnego działania są używane znacznie częściej. Dzieje się tak w miejscach wymagających większych sił i długości skoku. Dobrze sprawdzają się w pozycji, w której potrzebne są dodatnie położenia krańcowe dla obydwu skoków.
Czym wyróżnia się siłownik dwustronnego działania?
Dla każdego typu siłownika przewidziano odrębne zadania. Jeśli jest potrzeba przeniesienia obiektu z jednego miejsca na drugie, to siłownik ze sprężyną nadaje się do tego idealnie. W przypadku gdy poza samym transportem potrzeba jeszcze przytrzymania tego przedmiotu, niezbędny jest siłownik dwustronnego działania. Jest to związane także z wykonaniem suwu odpowiedniej długości. W tym aspekcie dużo lepiej radzą sobie siłowniki z dwoma komorami, dysponujące większym zasięgiem. W konstrukcji siłownika dwustronnego działania powietrze lub ciecz są doprowadzane na zmianę do jednej i drugiej komory, dzięki czemu można bardziej wysunąć tłoczysko. Wpływa to na szybkość operacji oraz dużą elastyczność skoku, który może wydajniej pracować.