Pojazdy rolnicze

Bizon – siła polskiego kombajnu

Kombajn Bizon to jeden z symboli naszego kraju, znają tę maszynę nawet ludzie nie mający do czynienia z rolnictwem. Nic dziwnego, bo przez niemal 35 lat produkcji powstało sporo tych pojazdów. Czemu zawdzięcza swoją sławę maszyna, której nazwa na długie lata stała się wręcz synonimem kombajnu? Poznaj wciąż żywą legendę maszyny rolniczej nadal eksploatowanej na polach.

Kombajn znaczy Bizon

W momencie powstania Bizon był, jak na ówczesne warunki, maszyną rolniczą właściwie rewolucyjną. Mechanizacja polskiej wsi w okresie prosperity napędzanej zagranicznymi kredytami postępowała w szybkim tempie, niemniej jednak to był na pewno kamień milowy w tym procesie. Przede wszystkim stało się tak dlatego, że był naprawdę nowoczesną konstrukcją, jednocześnie zaś pozostawał łatwy w obsłudze i codziennej eksploatacji. Szerokie możliwości dołączania różnych elementów koszących sprawiły, że nadawał się nie tylko do zbioru zbóż, ale także kukurydzy, rzepaku i niektórych roślin strączkowych.

Bizon w wielu odsłonach

Przez cały okres produkcji pracowano nad tym, by Bizon był kombajnem z prawdziwego zdarzenia. Maszyny rolnicze często występują w wielu wersjach, ale chyba żaden inny model nie był tak wiele razy przerabiany. Najpopularniejsze, używane zresztą po dziś dzień odmiany to Bizon Rekord i Bizon Gigant, będący większą i bardziej wydajną wersją. W swoim czasie eksportowano te kombajny, również często w zmienionych wersjach eksportowych, do wielu krajów, nawet do Stanów Zjednoczonych. Niestety, po wejściu Polski do UE okazało się, że nie spełniają one wymogów dotyczących emisji spalin i hałasu, przekładającego się na warunki pracy operatora. Dziś, na fali sentymentu obecnego u wielu rolników, powracają głosy o potrzebie produkcji następców. Póki co, pozostaje historia lub użytkowanie dawniej wyprodukowanych kombajnów serii Bizon.

Czy można kupić Bizona?

Dziś często cena używanego Bizona nie jest wygórowana, można nabyć dość okazyjnie wiele modeli, o różnym stopniu sprawności. Powinno się jednak mieć świadomość tego, że zaprzestano produkcji już w styczniu 2004 roku, dlatego też dostępne na rynku chttps://www.zenox.pl/productlist/Pojazdy-rolnicze/Bizonzęści do Bizona nie będą oryginalnymi, w sprzedaży oferowane są jedynie zamienniki takiej samej jakości. Kto myśli o zakupie tej maszyny rolniczej nie powinien mieć z tym kłopotu.

Bizon - siła polskiego kombajnu

Gdzie kupić części do Bizona?

Dziś nadal wiele osób używa tych kombajnów, dlatego też z łatwością można znaleźć części do Bizona w wielu miejscach, bez względu na to, czy to stacjonarny sklep rolniczy czy też internetowy sklep rolniczy.Najwięcej zależy oczywiście od stanu technicznego danego pojazdu i sposobu użytkowania przez poprzedniego właściciela. Zadbane pojazdy nie są wcale rzadkością, niemniej jednak nawet w nich należy wymienić jakieś elementy. W dziale części Bizon każdego sklepu rolniczego znaleźć można coś odpowiedniego. Przekonać się można o tym łatwo odwiedzając lokalny sklep rolniczy lub też sprawdzając co oferują internetowe sklepy rolnicze, posiadające w swoim asortymencie części do kombajnu. Dobrze zadbany kombajn tej marki może posłużyć jeszcze wiele lat.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close