Pojazdy rolnicze

Kombajny rolnicze w Polsce – najpopularniejsze rodzaje

Na polskich wsiach podczas zbioru plonów widoczne są kombajny, które pomagają rolnikom w sprawnym przeprowadzeniu prac polowych. Kombajn bez względu na producenta wykonuje takie zasadnicze funkcje jak: cięcie zboża, oddzielanie ziaren od plew, a także oddzielanie kłosów od zboża takiego jak: jęczmień, żyto, pszenica, owies. Czasami te maszyny rolnicze stanowią własność rolników, jednak częściej są wynajmowane.  

Popularne kombajny w Polsce w latach 60 i 70

W latach 60 w Polsce najpopularniejszym kombajnem zbożowym była Vistula, która stała się innowacyjną nowinką, bardzo cenioną przez rolników. Z czasem pojawił się nowy rodzaj kombajnu Bizon produkowany od 1970 roku, produkcję zakończono w 2004 roku. Jednak ta maszyna rolnicza, stale jest wykorzystywana w czasie żniw i niezmienne doskonale się sprawdza. Rolnicy nie mają problemu z zakupem części do kombajnu, więc każdą usterkę można szybko usunąć. Internetowe sklepy rolnicze posiadają bogatą ofertę części do maszyn rolniczych, wystarczy wejść na stronę i odszukać potrzebny komponent. Oferta sklepów rolniczych obejmuje także części do Ursusa, który jest dużym wsparciem przy wielu pracach w polu.

Najpopularniejsze obecnie rodzaje kombajnów w Polsce?

Na polskim rynku maszyn rolniczych, pojawiają się różne marki kombajnów, rolnicy chętnie kupują lub wynajmują New Holland produkowany w Płocku, który kiedyś słynął z polskich maszyn rolniczych, czyli wspomnianych wcześniej Bizona i Vistuli. Nie mniejszym popytem cieszy się kombajn Claas wyróżniający się wydajnością. Cały czas popularne są niemieckie maszyny rolnicze, kombajny Deutz-Fahr i Fendt. Także amerykańska technologia wzbudza zainteresowanie właścicieli gospodarstw rolnych, należą do nich Massey – Ferguson i Case IH. Inne kombajny zbożowe, które zdobyły uznanie to marki: John Deere, Fortschritt, Dronningborg, Laverda, Rostselmash.

Zakup kombajnu stanowi bardzo duży wydatek, dlatego rolnicy niezbyt często decydują się na zakup nowej maszyny rolniczej. Częściej kupują kombajny używane, które dzięki terminowym remontom i bieżącym usuwaniu awarii służą im przez lata. Obecnie rolnicy nie muszą nawet wychodzić z domu, aby kupić zużytą część do kombajnu, mogą za pomocą strony internetowej lub telefonicznie dokonać zakupu. Sklep rolniczy sprawnie realizuje zamówienia i w krótkim czasie potrzebna część do maszyny rolniczej trafia do domu zamawiającego.

Dlaczego rolnicy tak chętnie korzystają z kombajnów?

W czasie żniw kombajn pozwala na szybkie zbiory bez konieczności wynajmowania ludzi do pomocy. Rolnicy przekonali się do tych maszyn rolniczych i nie chcą już męczyć się z konwencjonalnym koszeniem. Jeżeli pogoda sprzyja, wynajem kombajnu nie jest łatwy i wtedy pojawia się myśl o posiadaniu swojej maszyny rolniczej. Niektórzy rolnicy posiadają stare modele maszyn i wspierają innych rolników. Wystarczy przeprowadzić, co jakiś czas przegląd techniczny i wymienić uszkodzone części. Sklepy rolnicze online są dobrze zaopatrzone w zamienniki części do kombajnów, które nie ustępują oryginałom pod względem, jakości i długości użytkowania. Rolnicy mogą również zaopatrzyć się w części do ciągników Ursus oraz innych, które poruszają się po polskich polach. Często można również skorzystać z oferty giełdy rolnej, która również przez Internet sprzedaje części rolnicze.    

kombajn zbożowy

Inne rodzaje kombajnów?

  • Kombajny ziemniaczane – wykorzystywane do zbioru ziemniaków. Zadania, jakie spełniają te maszyny rolnicze to: kopanie ziemniaków, oczyszczanie z bulw, zbieranie i przewożenie. Najpopularniejsze kombajny ziemniaczane to: Bomet Vibrating, Grimme GBST 1500, Gimme DR 1500, Akpil Kartoffel Potato Harvester.
  • Kombajny do buraków cukrowych i czerwonych – te maszyny rolnicze wykopują korzenie roślin, oczyszczają z liści, transportują buraki do zasobnika. Najpopularniejsze kombajny do buraków to: Holmer leaf belt / Blattband, Ropa Euro-Maus 3, Kleine SF-10, Grimme Maxtron 620,
  • Kombajny do zbioru roślin strączkowych: marka SMS Selmaksan Kürbiserntemaschine/Pumpkin Harvester/Ko to kombajn samozbierający do wybierania pestek dyni, która zostaje rozbita, a nasiona są rozdzielane.

Wszystkie kombajny wymagają regularnej konserwacji, która pozwala utrzymać te maszyny rolnicze w sprawności. Przed rozpoczęciem sezonu zbiorów rolnicy wykonują prace naprawcze i poszukują części zamiennych do kombajnów. Sklepy rolnicze poprzez swoje witryny internetowe realizują zamówienia i dostarczają rolnikom także części do innych pojazdów rolniczych. Dzięki wykonanym modyfikacjom, kombajn może posłużyć do zbioru rzepaku, kukurydzy, słonecznika oraz łubinu, grochu i roślin motylkowych. Kombajny to niezbędne pojazdy rolne, które w każdym gospodarstwie wykonują czynności, które kiedyś wykonywało kilka maszyn. Dzięki kombajnom różnych rodzajów i marek polskie rolnictwo jest bardziej efektywne i opłacalne.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Sprawdź także

Close
Back to top button
Close