Pojazdy rolnicze

Pojazdy rolnicze

bezpieczeństwo i wydajność w ruchu gospodarskim

Podstawą pracy w każdym gospodarstwie rolnym są pojazdy rolnicze różnego rodzaju. Ich wybór jest naprawdę szeroki. Wykorzystywane są one do wykonywania różnych zadań, m.in. do zbierania zboża z pola. Maszyny rolnicze oraz dedykowany do nich osprzęt zawsze musi być odpowiednio zabezpieczony, aby te nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.  Wszystkie maszyny rolnicze sprawiają, że praca na gospodarstwie staje się bardziej komfortowa i wygodna.

Jakie są maszyny rolnicze?

Wśród najpopularniejszych maszyn, które wykorzystywane są przez rolników, wymienić można:

  • kombajny – to one odpowiedzialne są za zbieranie plonów. Zapewniają maksymalną wydajność, dzięki czemu zbiórka odbywa się czasem w jeden dzień lub nieco dłużej (wszystko uzależnione jest od tego, z jaką powierzchnią pola ma się do czynienia). Niektóre kombajny bazują na nowoczesnej technologii, która pozwala na pełną optymalizację, a także samodzielne wykrywanie potrzebnych ustawień dla maszyny;
  • traktory – wykorzystywane do prac polowych i transportowych. Jest to uniwersalna maszyna rolnicza, która może mieć różnorodne zastosowanie.

To dwie popularne grupy maszyn rolniczych, które znajdują zastosowanie praktycznie w każdym gospodarstwie rolnym. Oprócz tego, w gospodarstwach wykorzystywane są także m.in. zgrabiarki do siana, przyczepy zbierające, brony, rozsiewacze do nawozów, opryskiwacze polowe oraz wiele innych.

Bezpieczeństwo w trakcie wykorzystywania prac w gospodarstwie

Utrata zdrowia lub życia w trakcie wykonywania prac w gospodarstwie rolnym może nastąpić w najmniej spodziewanym momencie. Do wypadków najczęściej dochodzi przy wykorzystaniu maszyn. Czasem także akcesoria rolnicze są w stanie narobić szkody. Każda osoba pracująca w gospodarstwie powinna zastosować się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Wśród takich podstawowych zasad można wymienić tą, która mówi o wykonywaniu remontów maszyn na własną rękę. Brak odpowiedniej wiedzy jest jednym z dyskwalifikujących czynników. 

Chcąc zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, należy także zrezygnować z wykorzystywania maszyn i akcesoriów, które są w złym stanie technicznym. Zabronione jest także używanie maszyn wyeksploatowanych lub nieprzystosowanych do określonych zadań. Należy regularnie wykonywać przeglądy takich maszyn, aby mieć pewność, że nadają się one jeszcze do wykorzystania. Maszyny rolnicze to pojazdy mechaniczne, które poddane są takim samym obowiązkom jak samochody osobowe, dostawcze, itd. Tak jak się dba o ich stan techniczny, tak samo należy podejść do bezpieczeństwa maszyn rolniczych.

Dbaj o swoje maszyny!

Każdy gospodarz dba o swoje wszystkie maszyny. Do traktorów przeważnie przykłada się największą wagę, ponieważ to pojazdy rolnicze najmocniej eksploatowane w gospodarstwie. Nie można zapominać jednak o regularnych serwisach pozostałych, istotnych maszyn. To one odpowiedzialne są za to, że wykonywanie poszczególnych obowiązków jest zdecydowanie łatwiejsze. Przy czym do ich wykorzystania zawsze należy podchodzić w sposób świadomy i bezpieczny.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Sprawdź także

Close
Back to top button
Close