Pojazdy rolnicze

Poznaniak – popularny polski siewnik

Rolnicy do wykonywania swojej pracy, potrzebują maszyn rolniczych. Do najbardziej podstawowych maszyn, możemy zaliczyć między innymi pługi, kultywatory, rozsiewacze nawozu, opryskiwacze czy siewniki. Cały proces roślinny rozpoczyna się jednak od siewnika, ponieważ to on jest odpowiedzialny za umieszczenie w glebie ziarna, z którego w następnych miesiącach wyrastają płody rolne. Podobnie, jak w przypadku ciągników, np. popularnej sześćdziesiątki i innych maszyn rolniczych, również w przypadku siewników, polscy rolnicy mają swoje ulubione marki. Jaki siewnik jest jednym z najbardziej popularnych w naszym kraju?

Ponadczasowy siewnik rolniczy

W naszym kraju można powiedzieć, że najbardziej popularnym ciągnikiem jest Ursus C360, najpopularniejszymi kombajnami są stare, poczciwe Bizony, a najbardziej popularnym siewnikiem jest Poznaniak. Co wyróżnia Poznaniaka spośród bardzo dużej w dniu dzisiejszym konkurencji? Przede wszystkim prosta i bardzo wytrzymała konstrukcja. Siewnik ten wykonany jest z materiałów bardzo wytrzymałych i dość dobrej jakości. Dzięki temu bardzo dobrze znosi pracę w naszym klimacie i ciężkich warunkach polowych. Co bardzo istotne, odpowiednio zabezpieczony Poznaniak, może być przechowywany pod gołym niebem. Jest to również duży plus dla polskiego rolnika, ponieważ bardziej skomplikowane, nowoczesne siewniki, wymagają garażowania wewnątrz budynków.

Zalety Poznaniaka

Poznaniak zarówno w swojej starszej wersji, jak i wersja odmłodzona w 2015 roku, są siewnikami rzędowymi. Kluczową rolę pełni tutaj więc odpowiednie ustawienie belki z redlicami w taki sposób, aby głębokość wysiewu była na odpowiedniej wysokości. Zazwyczaj zdarza się jednak, że po przejechaniu kilkudziesięciu metrów, konieczne jest ponowne, poprawne ustawienie belki redlicami. Jest to konieczne, aby osiągnąć odpowiedni nacisk i zagłębienie. Na szczęście w przypadku Poznaniaka, ustawianie to jest bardzo proste, ponieważ do regulacji służy gwintowane wrzeciono z korbą. Dzięki temu, że w Poznaniaku jest możliwość regulowania docisku redlic, znika problem nurkowania redlic w miejscach, w których występuje mniej zwięzła gleba. Siewnik ten był popularny kilkadziesiąt lat temu, jest popularny w tej chwili i zapewne będzie tak jest przez następne lata.

Poznaniak - popularny polski siewnik

Nowy model popularnego siewnika

Firma Unia wypuściła niedawno na rynek najnowszy model siewnika, a mianowicie Poznaniak 550. Jest to siewnik idealnie nadający się do mechanicznego wysiewu nasion zbóż, roślin oleistych, roślin strączkowych czy traw. Może on pracować praktycznie w każdym rodzaju gleby, dzięki czemu nadaje się do zastosowania w każdym zakątku naszego kraju. Najnowsze siewniki Poznaniak są również przystosowane do pracy w agregatach uprawowo siewnych, zarówno w przypadku agregatów aktywnych, jak i biernych. Do dyspozycji rolnika pozostaje również wybór dwóch rodzajów redlic. Producent pozostawia do wyboru redlice stopkowe i redlice dwutalerzowe. Najnowsze Poznaniaki mają szerokość roboczą na poziomie 300 cm, dzięki czemu idealnie nadają się do mniejszych i średnich gospodarstw rolnych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Sprawdź także

Close
Back to top button
Close