Pojazdy rolnicze

Ursus C-360 – legenda polskiej wsi

W drugiej połowie ubiegłego wieku na każdej polskiej wsi, można było spotkać legendarny już traktor Ursus C – 360. Jego produkcja miała miejsce w latach 1976 – 1994 w Warszawie. W tym okresie z hali produkcyjnej wyjechało około 282 000 sztuk. 

Najważniejsze informacja historyczne o modelu Ursus C – 360

Produkcję ciągnika Ursus C – 360 rozpoczęto w 1976 roku. W tym czasie na rynku sprzedawano zarówno egzemplarze posiadające kabiny różnych rodzajów jak i egzemplarze bez kabin. Na bazie tego ciągnika Fabryka Urządzeń Technicznych w Łochowie – Ostrówku skonstruowała koparko – ładowarkę KTO 161 i KTO 162. 

Warto także wspomnieć, że w modelu Ursus C – 360 wprowadzono kilka istotnych zmian, w porównaniu z modelem Ursus C – 355. Przede wszystkim zostało wprowadzone siedzisko dla kierowcy „Grammer”. Kolejną istotną zmianą, było szybkie wstawienie wahliwego zaczepu do jednoosiowych przyczep. Zunifikowano też przednie i tylne obciążniki z C – 330. Zmianą, na którą warto zwrócić uwagę jest także znaczne zwiększenie mocy, dzięki zwiększeniu przełożenia w zwolnicach. 

W 2015 roku przedsiębiorstwo Ursus S.A. podjęło próbę wskrzeszenia modelu Ursus C – 360. jednak nie zakończyło się ono powodzeniem. 

Dane techniczne ciągnika Ursus C – 360

Ciągnik Ursus C – 360 to kultowy już model, który przez większość osób był nazywany „sześćdziesiątką”. Warto przypomnieć sobie jego dane techniczne i najważniejsze informacje z nim związane. 

Pojazdy rolnicze takie jak Ursus miały długość 357 cm, szerokość 180 cm. Masa ciągnika, bez żadnych dodatkowych obciążeń to 2170 kg.  Skrzynia biegów była pięciobiegowa i mechaniczna. 

Ursus C-360 - legenda polskiej wsi

Wady i zalety ciągnika Ursus C – 360

Ciągnik Ursus C – 360 miał szereg swoich wad i zalet. Przede wszystkim największą zaletą jest bardzo prosta budowa i niebywała wytrzymałość. Ponadto ciągnik charakteryzuje się niskim spalaniem, dobrym ciągiem i małą awaryjnością. Jeżeli już coś się zepsuło, można było bardzo łatwo kupić zamienne części do maszyn rolniczych w sklepie rolniczym. Wszelkie części Ursus były bardzo tanie. 

Jednak jeżeli chodzi o wady, to przede wszystkim trzeba podkreślić, że maszyna działała bardzo głośno. Już z daleka można było zauważyć, że wyjechała ona na pole i pracuje. Bardzo głośno pracowała przede wszystkim główna przekładnia, która działa na wyższych biegach. Niektórzy użytkownicy narzekali także na to, że kierowca miał bardzo niski poziom komfortu podczas przebywania w kabinie. Ciągniki Ursus C – 360 (https://www.zenox.pl/productlist/Pojazdy-rolnicze/Ursus/C-360)są obecne w polskich gospodarstwach od ponad czterech dekad. Mimo, że czasy jego popularności dawno minęły, nadal jest darzony dużą sympatią i zaufaniem przez użytkowników. Mimo, że jego praca jest dość głośna, rolnicy bardziej doceniali niską ceną i łatwą dostępność części zamiennych. Warto podkreślić, że dodatkowym powodem do dumy dla polskiej wsi jest to, że maszyna ta zasłynęła także na zagranicznym rynku. Została tam dostrzeżona i doceniona i niezwykle ciepło przyjęta. Ursus C – 360 to prawdziwa legenda.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close