Pojazdy rolnicze

Używane maszyny rolnicze

- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Praca rolnika uległa znaczącej modyfikacji w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Wszystko za sprawą coraz nowocześniejszych maszyn rolniczych. Ułatwiają one wykonywanie różnorodnych obowiązków, a ponadto pozwalają na uzyskanie znacznie lepszych plonów. Ich zakup wiąże się jednak z bardzo wysokimi kosztami, dlatego część osób musi zdecydować się na nabycie używanego sprzętu. Jakie kwestie powinny wzbudzić szczególną uwagę podczas podejmowania ostatecznej decyzji?

Dopasowanie produktu do posiadanych potrzeb

Każde gospodarstwo funkcjonuje w nieco inny sposób. Wiąże się to przede wszystkim z jego wielkością. Używane maszyny rolnicze powinny stanowić uzupełnienie sprzętu, który już się posiada. Wymaga to uprzedniego przeanalizowania aktualnych potrzeb i zaplanowania, w jaki sposób będzie się wykorzystywało najnowszy zakup. Trzeba unikać popularnego błędu, a mianowicie kupowania na wyrost, czyli nabywania pojazdów wyposażonych w nieprzydatne w danym okresie funkcje.

Ponadto nie zawsze bardzo zaawansowane technologicznie modele okazują się najbardziej funkcjonalne. Używane maszyny rolnicze, mające skomplikowaną budowę i więcej zastosowań, są nie tylko droższe, ale również sprawiają więcej problemów w przypadku konieczności naprawy lub serwisowania. Na przykład ciągnik lub inny sprzęt powinno się dobrać w oparciu o skalę jego produkcji, jednocześnie pamiętając, aby wykonywał swoją pracę ekonomicznie. Nie ma sensu kupować wielotonowego, ogromnego traktora do małego gospodarstwa, ponieważ zużyje on dużo więcej paliwa, co przełoży się na wyższe koszty otrzymania plonów.

Kryteria techniczne, eksploatacyjne i ekonomiczne

Najlepiej kupować sprawne używane maszyny rolnicze. Umożliwią one bowiem szybkie rozpoczęcie prac. Ich nabycie nie powinno się wiązać z żadnymi dodatkowymi kosztami. Ceny uszkodzonego sprzętu są oczywiście niższe i przez to bardziej atrakcyjne, ale należy uwzględnić, iż trzeba do nich doliczyć zakup części oraz opłatę za pracę mechanika.

Zanim zakupi się używane maszyny rolnicze, należy umówić się na wstępne oględziny, celem poznania parametrów ekonomicznych, eksploatacyjnych i technicznych. Poważne usterki są dosyć trudne do zamaskowania, więc nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, aby je wykryć. Potencjalne wady nie powinny mieć wpływu na bezpieczeństwo użytkowania oraz wydajność pracy. Trzeba także upewnić się, czy sprzęt był regularnie konserwowany oraz serwisowany. Przełoży się to bowiem na jego żywotność.

Kluczowe parametry sprzętu rolniczego

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc silnika. Dobiera się ją w zależności od rodzaju pracy, jaką planuje się wykonywać przy użyciu konkretnego sprzętu. Nie można również zapominać o wydajności, nie zawsze powiązanej z pierwszym wymienionym parametrem. Podawana jest najczęściej w tonach i kilogramach na godzinę, niekiedy w litrach.

Używane maszyny rolnicze powinny się też odznaczać odpowiednim rodzajem skrzyni biegów. W przypadku ciężkich ciągników najlepiej unikać wersji hydraulicznych. Nie sprawdzą się one również przy bardzo intensywnych pracach. Wersja automatyczna pozwala natomiast poruszać się po każdym terenie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close