Pojazdy rolnicze

Zetor 5211 – poznaj popularny model czeskiego ciągnika

Zetor to bardzo popularny na całym świecie producent maszyn rolniczych i ciągników. Najbardziej znane modele tego producenta były oferowane w czasach PRL. Powstawały wówczas takie jednostki, jak bardzo często spotykany na polskiej wsi Zetor 5211. Niestety dawniej mogli sobie na niego pozwolić jedynie bogatsi gospodarze, posiadający odpowiednie koneksje. Zakup tego ciągnika wiązał się bowiem z koniecznością importu lub zdobycia przydziału. Aktualnie zdobycie tej maszyny jest bardzo proste, ponieważ w ogłoszeniach internetowych możemy znaleźć dziesiątki ciekawych egzemplarzy. Mimo wieku, ciągnik ten jest bardzo chętnie wykorzystywany przez polskich gospodarzy. Czym się wyróżniał i jak jest zbudowany?

Udana i wytrzymała konstrukcja

Zetory 5211 były produkowane w latach 1984-1992 przez czechosłowacki koncern należący dziś do grupy HTC holding. Wyróżniały się stosunkowo lekką konstrukcja, która gwarantowała bardzo dobre prowadzenie nie tylko w warunkach drogowych, ale również polowych. Dzięki temu ciągnik z dużym obciążeniem lub podłączonymi maszynami nie sprawia problemów podczas wykonywania różnego rodzaju manewrów. Co istotne, rama została wykonana ze stopów metali wytrzymałych na duże obciążenia. W przypadku maszyn rolniczych jest to niezwykle ważne, ponieważ gwarantuje możliwość bezawaryjnej pracy w warunkach polowych przez wiele lat. Pękające lub wyginające się ramy w przypadku ciągników są bowiem wyjątkowo negatywnym zjawiskiem, mogącym mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo pracy. Zetor 5211 ze wszystkimi płynami eksploatacyjnymi oraz kabiną waży około 3200 kilogramów w przypadku napędu na dwa koła oraz 3500 kilogramów przy napędzie na cztery koła.

Oszczędny silnik

Zetor 5211 został wyposażony w silnik Z 5201, który charakteryzuje wysoka kultura pracy oraz możliwość uzyskania dość dużych oszczędności na paliwie. Pojemność silnika wynosi 2696,5 cm3 i generuje moc na poziomie około 33,1 kW. Jest to więc średni ciągnik, który idealnie spisze się w gospodarskie niedużych rozmiarów. W przypadku wieloskibowych pługów lub dużych agregatów, jego moc będzie zdecydowanie za mała do efektywnej pracy w polu.

Duża kabina i komfort użytkowania

Ciągniki Zetor 5211 charakteryzowała również bardzo duża kabina. Gwarantowała ona wygodną pracę i dość dobry komfort dla operatora. Dużym plusem są również amortyzowane fotele, dzięki którym zmęczenie po kilku godzinach pracy polowej nie jest tak odczuwalne. Podczas zakupu nowych egzemplarzy, można było wyposażyć je między innymi w dodatkowe wygodne siedzenie pasażera oraz radio. W tamtych latach było to rzadko spotykane i traktowane jako usługa premium.

Zetor 5211 - poznaj popularny model czeskiego ciągnika

Dostęp do części zamiennych

Ze względu na dość szerokie zastosowanie ciągników Zetora na polskiej wsi, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem części zamiennych. Dzięki temu nawet bardziej skomplikowane awarie jesteśmy w stanie bardzo szybko usunąć i wrócić do pracy. Podczas zakupu części zamiennych należy jednak pamiętać o odpowiedniej jakości. Tylko najwyższa jakość daje bowiem rękojmie bezawaryjnego użytkowania.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Sprawdź także

Close
Back to top button
Close