Pojazdy rolniczePorady

Do czego służy sieczkarnia polowa?

Nowoczesne gospodarstwo nie może się obyć bez odpowiednich maszyn rolniczych. Mechanizacja w rolnictwie jest już na bardzo zaawansowanym poziomie. Rolnicy muszą sporo inwestować w wysokiej jakości wyspecjalizowane maszyny, aby zachować odpowiednią wydajność swojego biznesu. Jest to dla nich być albo nie być w branży, w której dominują gospodarstwa duże i w znacznym stopniu zautomatyzowane. Jedną z maszyn, które są dla współczesnego rolnika wręcz niezbędne jest sieczkarnia polowa.

Rodzaje sieczkarni

Pierwsze sieczkarnie w gospodarstwach rolniczych pojawiły się już w XIX wieku. Ich poprzednikiem był rzezak, który służył rolnikom do wytwarzania sieczki. Szybko też zaczęły pojawiać się różne rodzaje tego urządzenia. Obecnie możemy wyróżnić dwa podstawowe typy sieczkarni:

  • polowe (samojezdne lub przyczepiane do ciągnika/kombajnu)
  • stacjonarne (napędzane ręcznie, czy też silnikiem elektrycznym).

Poniżej przyjrzymy się bliżej sieczkarni polowej – samojezdnej. Do czego służy sieczkarnia polowa? Jakie jej modele są najbardziej popularne na rynku?

Zastosowanie sieczkarni polowej

Współczesna sieczkarnia polowa jest maszyną rolniczą bardzo zaawansowaną technologicznie i dysponuje wieloma różnorodnymi funkcjami. Przede wszystkim pozwala na koszenie, czy też cięcie głównie roślin pastewnych. W dalszej kolejności zebrany materiał jest miażdżony i rozdrabniany. Następnie przy pomocy specjalnego kanału wyrzutowego gotowa sieczka transportowana jest na podstawioną przyczepę. Tak więc jedna maszyna rolnicza wykonuje szereg funkcji – od zebrania plonu po przygotowanie gotowego surowca. Sieczkarnia polowa wykorzystywana jest do zbiorów kukurydzy, sorgo, czy też żyta. Idealnie sprawdza się również przy koszeniu trawy, lucerny, a także koniczyny. Maszyną tą możemy się również posłużyć podczas zbiorów wierzby energetycznej.

Do czego służy sieczkarnia polowa?

Najlepsze sieczkarnie polowe na rynku

Polscy producenci sieczkarni samojezdnych mają spore doświadczenie i mogą się pochwalić wieloma sukcesami. Możemy również wybierać spośród bogatej bogatej oferty producentów z zagranicy. Na jakie marki warto zwrócić szczególną uwagę? Bardzo dobre maszyny wypuszczają na rynek niemieccy producenci – Claas i Krone. To bez wątpienia sieczkarnie wysokiej jakości, bardzo zaawansowane technologicznie i napędzane wydajnymi silnikami. Warto również zwrócić uwagą na kanadyjsko-amerykańskiego producenta –  firmę Massey-Ferguson. Z polskich firm bardzo dobre maszyny produkowała niegdyś poznańska firma Agromet. Jej niezniszczalne Orkany do dziś można jeszcze spotkać w niektórych gospodarstwach.

Części zamienne do sieczkarni

Części do maszyn rolniczych, w tym również do sieczkarni, warto poszukać w sklepach internetowych. Możemy tutaj znaleźć wysokiej jakości zamienniki, które w żadnym elemencie nie ustępują swoim oryginalnym odpowiednikom. A dodatkowo będą zdecydowanie bardziej korzystne cenowo od części oryginalnych. Dobry, internetowy sklep rolniczy oferuje nawet najtrudniej dostępne elementy do każdego modelu sieczkarni polowej. W tego rodzaju sklepach można znaleźć również różnego rodzaju maszyny rolnicze, które bez wątpienia będą koniecznie do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close