Pojazdy rolniczePorady

Do czego służy sieczkarnia polowa?

Nowoczesne gospodarstwo nie może się obyć bez odpowiednich maszyn rolniczych. Mechanizacja w rolnictwie jest już na bardzo zaawansowanym poziomie. Rolnicy muszą sporo inwestować w wysokiej jakości wyspecjalizowane maszyny, aby zachować odpowiednią wydajność swojego biznesu. Jest to dla nich być albo nie być w branży, w której dominują gospodarstwa duże i w znacznym stopniu zautomatyzowane. Jedną z maszyn, które są dla współczesnego rolnika wręcz niezbędne jest sieczkarnia polowa.

Rodzaje sieczkarni

Pierwsze sieczkarnie w gospodarstwach rolniczych pojawiły się już w XIX wieku. Ich poprzednikiem był rzezak, który służył rolnikom do wytwarzania sieczki. Szybko też zaczęły pojawiać się różne rodzaje tego urządzenia. Obecnie możemy wyróżnić dwa podstawowe typy sieczkarni:

  • polowe (samojezdne lub przyczepiane do ciągnika/kombajnu)
  • stacjonarne (napędzane ręcznie, czy też silnikiem elektrycznym).

Poniżej przyjrzymy się bliżej sieczkarni polowej – samojezdnej. Do czego służy sieczkarnia polowa? Jakie jej modele są najbardziej popularne na rynku?

Zastosowanie sieczkarni polowej

Współczesna sieczkarnia polowa jest maszyną rolniczą bardzo zaawansowaną technologicznie i dysponuje wieloma różnorodnymi funkcjami. Przede wszystkim pozwala na koszenie, czy też cięcie głównie roślin pastewnych. W dalszej kolejności zebrany materiał jest miażdżony i rozdrabniany. Następnie przy pomocy specjalnego kanału wyrzutowego gotowa sieczka transportowana jest na podstawioną przyczepę. Tak więc jedna maszyna rolnicza wykonuje szereg funkcji – od zebrania plonu po przygotowanie gotowego surowca. Sieczkarnia polowa wykorzystywana jest do zbiorów kukurydzy, sorgo, czy też żyta. Idealnie sprawdza się również przy koszeniu trawy, lucerny, a także koniczyny. Maszyną tą możemy się również posłużyć podczas zbiorów wierzby energetycznej.

Do czego służy sieczkarnia polowa?

Najlepsze sieczkarnie polowe na rynku

Polscy producenci sieczkarni samojezdnych mają spore doświadczenie i mogą się pochwalić wieloma sukcesami. Możemy również wybierać spośród bogatej bogatej oferty producentów z zagranicy. Na jakie marki warto zwrócić szczególną uwagę? Bardzo dobre maszyny wypuszczają na rynek niemieccy producenci – Claas i Krone. To bez wątpienia sieczkarnie wysokiej jakości, bardzo zaawansowane technologicznie i napędzane wydajnymi silnikami. Warto również zwrócić uwagą na kanadyjsko-amerykańskiego producenta –  firmę Massey-Ferguson. Z polskich firm bardzo dobre maszyny produkowała niegdyś poznańska firma Agromet. Jej niezniszczalne Orkany do dziś można jeszcze spotkać w niektórych gospodarstwach.

Części zamienne do sieczkarni

Części do maszyn rolniczych, w tym również do sieczkarni, warto poszukać w sklepach internetowych. Możemy tutaj znaleźć wysokiej jakości zamienniki, które w żadnym elemencie nie ustępują swoim oryginalnym odpowiednikom. A dodatkowo będą zdecydowanie bardziej korzystne cenowo od części oryginalnych. Dobry, internetowy sklep rolniczy oferuje nawet najtrudniej dostępne elementy do każdego modelu sieczkarni polowej. W tego rodzaju sklepach można znaleźć również różnego rodzaju maszyny rolnicze, które bez wątpienia będą koniecznie do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Sprawdź także

Close
Back to top button
Close