Porady

Konserwacja prasy zwijającej po sezonie

Po zakończeniu sezonu rolnik ma kilka niezwykle ważnych obowiązków. Przede wszystkim musi on zadbać o odpowiednią konserwację maszyn rolniczych, które pełnią istotną rolę w każdym gospodarstwie. Szczególną uwagę warto poświęcić prasie zwijającej. Dzięki podjęciu odpowiednich działań można się uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, które mogą się przydarzyć w czasie późniejszej pracy w polu i niepotrzebnymi kosztami.

Prawidłowe czyszczenie prasy z resztek, które pozostały po żniwach

Pojazdy rolnicze wymagają odpowiedniej konserwacji. Nie inaczej jest w przypadku prasy zwijającej. Przegląd techniczny i czyszczenie pozwoli odpowiednio ją zabezpieczyć, utrzymać w dobrym stanie, a także skrócić czas przygotowywania do sezonu wiosennego. 

W pierwszej kolejności warto zdecydować się na odpowiednie czyszczenie. Aby bezpiecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, trzeba odłączyć wszelkie przewody elektryczne. Kolejnym krokiem jest ogólne oczyszczenie części rolniczych z widocznego brudu. Warto użyć do tego sprężonego powietrza. Dzięki temu można znacznie użyć ilość wody, która może być potrzebna do czyszczenia. Następnie powinno się umyć i oczyścić łożyska, a także odpowiednio je nasmarować. 

Specjaliści zaznaczają, że nie powinno się używać myjek ciśnieniowych, aby usunąć zanieczyszczenia ze sprzęgieł, elementów elektrycznych, łożysk oraz wszelkich czujników. Może to doprowadzić do rozwijania się korozji wewnątrz części, a także do mniejszych lub większych uszkodzeń mechanicznych. Do minimum powinno się także ograniczyć używanie detergentów oraz środków chemicznych. Mają one zły wpływ na elementy wewnętrzne jak np. uszczelki, a także na lakier i elementy elektryczne. 

Kolejne czynności związane z konserwacją prasy zwijającej 

Po zakończeniu działań związanych z czyszczeniem i usuwaniem zabrudzeń, można przejść do dalszych działań konserwujących. W pierwszej kolejności warto za pomocą sprężonego powietrza usunąć resztki wilgoci. Zewnętrzne części można opłukać myjką ciśnieniową, jednak nie wolno przesadzać z ciśnieniem. 

Kolejnym etapem prac konserwujących jest poluzowanie łańcuchów i wymontowanie ich, a następnie zanurzenie ich w specjalnym oleju. Bardzo ważne jest także przeprowadzenie kontroli zębatek oraz ustawienia napinaczy. Jeżeli w jakiś miejscach rozwija się rdza, należy ją usunąć i zamalować uszkodzone miejsca specjalnym lakierem. 

Konserwacja prasy zwijającej po sezonie

Eksperci zalecają także przeprowadzenie kontroli sprzęgła oraz poszczególnych elementów systemów wiązania. Warto zwrócić szczególną uwagę na blachy, które prowadzą siatkę do komory prasowania. Ważnym obowiązkiem jest także skontrolowanie stanu pasów bezkońcowych. Regularne przycinanie strzępów jest bardzo ważne. 

To w jaki sposób przygotowuje się prasę zwijającą do zimy ma bardzo duże znaczenie. Odpowiednie prace konserwujące sprawią, że wraz z rozpoczęciem nowego sezonu nie trzeba będzie przeznaczać zbyt dużo czasu na jej przygotowanie do prawidłowego działania. W ten sposób można też obniżyć koszty eksploatacji. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close