Porady

Maszyny przydatne do wiosennych oprysków w polu

Wiosenne opryski to jedna z najważniejszych czynności, które należy wykonać podczas uprawy roli. Zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu i dostarczenie niezbędnych substancji znajdujących się w nawozach pozwoli jesienią zebrać odpowiedni plon. Pomimo, że do obowiązkowego wykonania oprysków zostało jeszcze trochę czasu, należy zacząć kompletować sprzęt, który w znacznym stopniu spowoduje usprawnienie tej czynności. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

Użycie zarówno chemicznych środków ochrony roślin, jak i samych opryskiwaczy, jest ściśle regulowane przez polskie prawo. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydając zezwolenie, tworzy tym samym rejestr dostępnych substancji i sprzętów, których można używać na polu. Każdy nowy środek wypuszczony przez prywatną firmę musi zostać odpowiednio przebadany pod kątem bezpieczeństwa w laboratorium i uzyskać akredytację Ministerstwa. Z tego powodu, decydując się na zakup produktów w niesprawdzonych punktach rolniczych, które nie dysponują odpowiednimi certyfikatami, narażamy zarówno swoje uprawy, jak i sprzęt oraz, przede wszystkim, własne bezpieczeństwo. Podobnie jest z maszynami – produkty dopuszczone do obiegu, muszą posiadać odpowiednie badania techniczne, które udowadniają ich poprawne funkcjonowanie. Gdyby z jakiegoś opryskiwacza doszło do wycieku substancji chemicznej, nasz organizm uległby narażeniu na szkodliwe czynniki zewnętrzne. 

Ponadto, warto prowadzić również ewidencję wykonywanych zabiegów z udziałem opryskiwacza na polu, ponieważ zapis kiedy, co i na jakim areale uprawnym zostało wykonane, w znacznym stopniu usprawnia zarządzanie uprawami i pozwala na użycie właściwego sprzętu. 

Opryski wiosenne – przydatne maszyny rolnicze 

1). Turbinowy Opryskiwacz sadowniczy KWH 1000 – specjalistyczny sprzęt do oprysków sadów, można nabyć go również w wersji używanej. Maszyna jest warta swojej ceny, gdyż części zamienne są stosunkowo tanie. 

2). Opryskiwacz zawieszany 500 l marki TOLMET – dopasowany do średnich i większych gospodarstw, jego kształt umożliwia na swobodne przyczepianie bez zagrożenia przemieszczenia się podzespołu.

3). Opryskiwacz URAGANO firmy Maschio-Gaspadro – jedna z najdroższych opcji dostępnych na rynku. Opryskiwacz przeznaczony głównie do upraw wysokich (kukurydza, sorgo) na ogromne połacie terenu. Samojezdny, wyposażony w najnowsze technologie, minimalizuje ryzyko strat. Pomieści od 2.000 do 4.000 litrów cieczy. 

oprysk

Podsumowanie

Ważnym elementem, w jaki należy wyposażyć się przez nadejściem wiosennych oprysków są węże do opryskiwacza. Dane części szybko ulegają uszkodzeniu, bądź przerwaniu, dlatego warto mieć kilka sztuk w pogotowiu. Nie zapominajmy także dokonywać regularnych wymian elementów takich jak: filtr do opryskiwacza oraz zbiornik. Podzespoły te umożliwiają opryskiwaczowi poprawne działanie, dlatego warto, aby je wymieniać co kilka sezonów, aby nie uległy całkowitemu zużyciu. Pamiętajmy o przeglądzie technicznym maszyn rolniczych do opryskiwania i wymianie niezbędnych części, gdyż umożliwi to, zgodnie z obowiązującym polskim prawem, wykonanie oprysków.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close