Porady

Rodzaje pługów rolniczych

Maszyny rolnicze mają niezwykle duże zastosowanie w rolnictwie. Jednym z najbardziej popularnych i potrzebnych urządzeń jest pług rolniczy. Używa się go m.in. do użyźniania gleby, a także do jej spulchniania, kruszenia, odwracania. Pług pozwala przygotować glebę pod teren uprawy. Warto zaznaczyć, że pługi wykorzystywane w rolnictwie można podzielić na kilka rodzajów. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami i nadaje się do innego rodzaju pracy. Pług rolniczy to podstawowe urządzenie, które powinno się znaleźć na praktycznie każdym gospodarstwie. 

Pługi wykorzystywane w rolnictwie 

Przeglądając oferty internetowych sklepów rolniczych można znaleźć różne rodzaje pługów. Pług lemieszowy inaczej zwany pługiem zagonowym składa się z korpusu, który odrzuca glebę oraz lemieszy odpowiedzialnych za podcinanie skib. Dzięki pracy tego urządzenia powstają zagony, Pług lemieszowy stosuje się do głębokiej oraz płytkiej orki. 

Kolejnym rodzajem jest pług obracany. Używa się go w przypadku orki bezzagonowej. Posiadają one specjalny korpus, który pozwala na odkładanie gleby na prawo i lewo. Ponadto posiadają one ramę, którą można przytwierdzić do korpusu oraz głowicę pozwalającą na obracanie ramy o 180 st. 

W rolnictwie używa się także pługi przyczepione. Mimo, że stosuje się je dość rzadko warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Charakteryzują się one małą zwrotnością i ciężkością. Są to maszyny, które posiadają dużą ilość korpusów roboczych, dlatego można je stosować przede wszystkim na dużych obszarach. 

Ostatnim rodzajem są pługi talerzowe. Stosuje się je przede wszystkim podczas orki kamienistych gleb. Działają one na zasadzie talerzy, które się obracają. 

Inne rodzaje pługów

Jak wspomniano wcześniej poszczególne pługi są przeznaczone do szczególnego rodzaju prac. Warto zwrócić także zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępne są także specjalne rodzaje maszyn, które są przeznaczone do bardzo nietypowych i wymagających warunków. Wśród nich można wyróżnić m.in. pługi z ażurowymi odkładnicami, które zmniejszają opór tarcia oraz pługi z zabezpieczeniem kołowym, resorowym czy hydraulicznym. 

Pługi rolnicze – ogólne informacje 

Pługi rolnicze to specjalne maszyny, bez których efektywna praca w gospodarstwie jest praktycznie niemożliwa. Przede wszystkim odpowiadają one za użyźnianie gleby. Dzięki nim można dobrze przygotować podłożę do planowanych upraw. 

Warto zaznaczyć, że pługi dość często ulegają awariom. Warto sprawdzać ich stan po zakończeniu każdej pracy i w razie potrzeby zakupić potrzebne części do maszyn rolniczych. Zakupów można dokonać w sklepach stacjonarnych lub sklepach rolniczych online, gdzie wybór jest znacznie większy. 

pług konny

Pług rolniczy pozwala na znacznie szybszą, prostszą i bardziej efektywną pracę. Warto wykorzystywać go w codziennej pracy, wtedy kiedy jest to tylko możliwe. Już w dawnych czasach na roli wykorzystywano pługi zasilane pracą ludzkich mięśni lub zwierząt jak np. konie. Świadczy to o tym, że te maszyny rolnicze naprawdę znacznie ułatwiają wszelkie działania.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close