Porady

Siedzenie do ciągnika amortyzowane pneumatycznie

Czy szukasz wygodnego siedzenia do ciągnika, ponieważ zależy Ci na komforcie podczas pracy? Może masz dość bólów kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz szyi, spowodowanych  siedzeniem na niewygodnym fotelu w traktorze? Poniżej podpowiadamy jak wybrać siedzenie do ciągnika i na co warto zwrócić uwagę.

Wśród często wybieranych siedzeń znajdują się siedziska marki Grammer. Fotele mają wiele funkcji. Dzięki temu, że są amortyzowane pneumatycznie, doskonale dostosowują się do wymagań, które ma rolnik podczas pracy na roli. Za pomocą jednego przycisku możliwa jest również regulacja wagi i wysokości.

Wielkość ciągnika

Wybierając określony model fotela, warto wziąć pod uwagę wielkość ciągnika. Dlatego że firma Grammer oferuje siedzenia pneumatyczne w dwóch seriach. Siedzenia Grammer z linii Compacto są polecane do mniejszych ciągników. Charakteryzują się małą szerokością płyty montażowej oraz całego fotela. Natomiast szerokość siedziska jest zależna od modelu i wynosi od 400 mm do 480 mm. Dla traktorów standardowych dedykowana jest seria Maximo. Szerokość siedziska rozpoczyna się od 480 mm i może wynosić aż do 550 mm. Nie wszystkie modele zawierają zagłówek. Niektóre z nich są wyposażone w automatyczną regulację wagi, podłokietniki, płytę pozwalającą na obrót fotela w lewo i prawo o 20 stopni. Niektóre modele są wyposażone w system amortyzacji zawieszenia pneumatycznego.

Amortyzacja siedzenia w ciągniku

Ważne jest również to czy siedzenie jest pneumatyczne amortyzowane. Dzięki sprawnie działającemu układowi pneumatycznemu możliwe jest uniknięcie wstrząsów i drgań podczas jazdy traktorem. Ta funkcja pozwala na dostosowanie akcesorium do potrzeb konkretnego kierowcy. Podczas projektowania modeli siedzeń do ciągników Grammer brane są pod uwagę ciężar oraz wzrost operatora.

Podłokietniki i zagłówek

Podczas wybierania fotela do traktora, warto zwrócić uwagę na to, czy akcesorium zawiera podłokietnik oraz zagłówek. Dlatego, że te elementy umożliwiają odciążenie konkretnych partii kręgosłupa. Kierowca nie musi już utrzymywać łokci w powietrzu. Jednocześnie nie naraża szyi oraz karku na gwałtowne wstrząsy, które mogą doprowadzić do licznych zwyrodnień kręgosłupa.

Wychylanie siedziska na boki

Jedną z ważniejszych funkcji jest również automatyczna zmiana położenia siedzenia w momencie, gdy traktor nie znajduje się na płaskim podłożu. Najbardziej przydatna okazuje się ona, podczas wykonywania prac traktorem na nasypach czy też stokach.

Siedzenie do ciągnika amortyzowane pneumatycznie

Szerokość siedzenia Grammer

Na liście przydatnych cech powinna znaleźć się również odpowiednia szerokość fotela. Siedziska produkowane są w kilku szerokościach. Podczas uwzględniania szerokości, warto wziąć pod uwagę to, czy fotel ma podłokietniki. Dlatego, że u kierowcy o większych gabarytach podłokietniki mogą powodować ucisk.

Każdy rolnik, który wiele godzin dziennie spędza za kierownicą ciągnika, powinien zadbać o swoje zdrowie i komfort. Bólom kręgosłupa można zapobiegać, zaopatrując się w odpowiednio dopasowany fotel kierowcy. Akcesoria ciągnikowe tego typu można bez problemu znaleźć w rolniczych sklepach internetowych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close