Porady

Ubezpieczenie OC dla pojazdów rolniczych

Współczesne rolnictwo opiera się na korzystaniu z wyspecjalizowanych maszyn, takich jak ciągniki i prasy rolnicze, kombajny zbożowe czy agregatory uprawowe. Rolnik ma obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. O tym, jakie pojazdy rolnicze muszą być objęte ubezpieczeniem OC oraz  jakie są ceny takiej polisy dowiedzą się państwo z poniższego artykułu.

Jakie ubezpieczenia muszą płacić rolnicy?  

Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne musi płacić trzy obowiązkowe ubezpieczenia rolne. Pierwszym z nich jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Drugie jest ubezpieczenie wszystkich budynków wchodzących w skład gospodarstwa, zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych. Polisa ta ma chronić wspomniane budynki przed zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar. Trzecie ubezpieczenie jest wymagane, jeżeli rolnik posiada pojazdy rolnicze i jest to ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.  

Jakie maszyny rolnicze muszą być objęte ubezpieczeniem OC?  

O tym jakie maszyny rolnicze muszą być objęte ubezpieczeniem OC, rozstrzyga ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z ustawą rolnicy muszą zawrzeć polisę OC dla ciągników rolniczych, przyczep, a także pojazdów wolnobieżnych, czyli pojazdów silnikowych mających własny napęd i ograniczenie prędkości do 25 km/h. Ustawa nie obejmuje pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników prowadzących gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa.  

Rolnicy muszą wykupić ubezpieczenie OC na ciągniki oraz przyczepy rolnicze na okres dwunastu miesięcy. Wiąże się to z tym, że rolnik płaci za pojazdy rolnicze za cały rok, podczas gdy są one, w większości przypadków, użytkowane tylko przez część roku. Ministerstwo Finansów nie zgodziło się na wprowadzenie krótszych, półrocznych ubezpieczeń OC na te maszyny rolnicze. Rolnik musi także objąć ubezpieczeniem OC samochód osobowy.  

Ważne jest to, że rolnik nie ma obowiązku wykupienia osobnego ubezpieczenia na pojazdy rolnicze, takie jak prasa rolnicza, która nie jest ani przyczepą, ani pojazdem wolnobieżnym. Jeśli rolnik jadący ciągnikiem z prasą rolniczą, zahaczy prasą o innym samochód, koszty wypadku zostaną pokryte z ubezpieczenia OC głównej maszyny, czyli w tym wypadku ciągnika. Kolejną istotną kwestią jest to, że rolnik nie musi obejmować ubezpieczeniem tych pojazdów wolnobieżnych, którymi nie wyjeżdża na drogi publiczne. Przykładem takiego pojazdu jest kombajn. Rolnik jeżdżący kombajnem po drogach publicznych musi wykupić polisę OC, jednak ma możliwość wykupienia polisy tylko na okres użytkowania kombajnu, czyli minimum 3 miesiące.   

Ubezpieczenie OC dla pojazdów rolniczych

Jakie są ceny ubezpieczeń OC dla pojazdów rolniczych?  

Nie można określić jednoznacznej ceny ubezpieczenia OC dla pojazdów rolniczych. Zależy to od firmy, ale także od cech pojazdu, takich jak: model ciągnika, wiek pojazdu, przebieg maszyny czy pojemność silnika. Najniższa wartość ubezpieczenia OC występuje w granicach 100 – 200 złotych, natomiast największa może oscylować nawet w okolicach 2 000 zł. Częstą praktyką w celu poznania orientacyjnej kwoty OC dla pojazdu rolniczego jest korzystanie z kalkulatorów OC. Należy pamiętać, że niewywiązanie się z obowiązku wykupienia polisy OC dla pojazdów rolniczych, wiąże się z nałożeniem na rolnika kary pieniężnej. Kwota mandatu może znacznie przewyższyć kwotę polisy, dlatego warto rozważyć jej zakup.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close