Porady

Wybieramy kombajn do ziemniaków – na co zwrócić uwagę?

Inwestycja znacznych środków finansowych w zakup kombajnu do ziemniaków musi być opłacalna. Na podjęcie słusznej decyzji składa się kilka czynników. Kupując maszyny rolnicze trzeba wziąć pod uwagę zarówno zawartość swojego portfela, lojalność i zaufanie wobec danego dystrybutora, lecz także wielkość spodziewanych zbiorów. Wśród pojazdów rolniczych dedykowanych zbiorom ziemniaków wymienia się zarówno proste kopaczki ciągnikowe, jak i samojezdne kombajny. Na co zwrócić uwagę podczas decydowania się na któryś z nich?

Kombajn do ziemniaków w niewielkim gospodarstwie

W pierwszej kolejności polecamy zwrócić uwagę na kwotę przeznaczoną na inwestycję. Rolnicy pracujący na niewielkich plantacjach są zwykle skłonni wydawać mniej na kombajny do ziemniaków. Jest to słuszne podejście – wydając mniej na zakup maszyny, czy części do kombajnu w małych gospodarstwach zwiększa się szansa na opłacalność inwestycji. Dodatkowo warto już na początku dopasować wielkość kupowanej maszyny do areału plantacji. Nowe, bądź używane kopaczki lub kombajny ciągnikowe dedykowane małym, rodzinnym gospodarstwom oznaczają zwykle konieczność wydawania mniejszych kwot na zamienne części rolnicze w przypadku wystąpienia awarii.

Właścicielom pól z ziemniakami polecamy także sprawdzić dostępność zamiennych części do maszyn rolniczych, które planują zakupić. Może się bowiem okazać, że znajdujący się w okolicy sklep rolniczy nie dysponuje zamiennikami do kombajnu, co grozi przestojem podczas żniw. W małych gospodarstwach nie jest konieczny zakup nowej maszyny, jednak warto sprawdzić dostępność zamienników – części do Ursus zwykle dostaje się od ręki, jednak w przypadku mniej popularnych producentów można napotkać na problemy.

Maszyna zdolna do pracy przez wiele godzin

Czym, poza wielkością swojej plantacji oraz dostępnością części do ciągników i kombajnów warto kierować się podczas zakupu maszyny zbierającej ziemniaki? Polecamy zadbać o własny komfort – szczególnie, jeśli jest się rolnikiem pracującym w wielkopowierzchniowym gospodarstwie, a zbiór bulw trwać może nawet kilka godzin dziennie. Wybierając maszyny rolnicze do pracy warto kierować się tym samym pojemnością zbiornika. Im będzie on większy, tym rzadziej konieczne będzie wyładowywanie zawartości i przerywanie pracy. 

Niektórzy rolnicy, a także internetowe sklepy rolnicze polecają, by podczas zakupu kombajnu do ziemniaków zwracać uwagę na jego funkcje dodatkowe. Ma to znaczenie zwłaszcza na dużych plantacjach, gdzie ma się do czynienia z glebą pełną kamieni i zanieczyszczeń. Maszyna może bowiem posiadać specjalne systemy oczyszczające bulwy z kamieni, czy resztek zielonych. Odpowiedzialne za to części do kombajnu przesiewają zebrane z pola ziemniaki, umieszczając w zbiorniku wstępnie odseparowany od zanieczyszczeń zbiór.

ziemniaki

Co ciekawe, niektóre z pojazdów rolniczych mogą pracować w systemie dwufazowym. Jeśli plantator chce w pierwszej kolejności wykopać ziemniaki spod ziemi, pozwolić im na kilkugodzinne wyschnięcie, a dopiero później planuje je zebrać, to warto by zdecydował się na kombajn ułatwiający ten proces. Zwłaszcza, że może on pomóc w bardziej wydajnej pracy polowej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close