Porady

Zaczep rolniczy – do czego jest wykorzystywany?

Każdy rolnik zdaje sobie sprawę, że wydajność pracy ciągnika związana jest w dużej mierze z możliwością łączenia go z różnymi maszynami i przyczepami, co pozwala na efektywne wykonywanie wszelkich prac w gospodarstwie czy polu. Dlatego niezwykle ważną sprawą jest zaczep rolniczy, służący do łączenia traktora z przyczepą, ale także do posiadających własny układ jezdny maszyn. Doskonałym miejscem na znalezienie i zakup zaczepu jest internetowy sklep rolniczy.

Zaczep rolniczy – najbardziej uniwersalny sposób agregatowania

Zaczep rolniczy uważany jest powszechnie za najbardziej uniwersalny sposób agregatowania w rolnictwie. Przy jego zastosowaniu siła biorąca się z ciężaru nie jest przenoszona na ciągnik. Dotyczy on zarówno prac typowo polowych, ale i transportowych. Ogólnie rzecz biorąc: zaczepy dzielone są na rolnicze i transportowe. W ostatnich latach jednak podział ten został wyraźnie zamazany, gdyż zarówno górny jak i dolny zaczep może służyć jednocześnie do pracy w polu jak i na drodze. W starszych ciągnikach najczęściej było tak, że górny zaczep służył jako transportowy, a dolny jako rolniczy. Teraz jednak już tak to nie wygląda. Niezmiennie jednak przyczepy i maszyny dwuosiowe należy łączyć na górny zaczep tak, że po połączeniu dyszel znajduje się równolegle do podłoża.

Internetowy sklep rolniczy – jaki zaczep wybrać?

Jeśli odwiedzimy już internetowy sklep rolniczy w poszukiwaniu zaczepu musimy mieć podstawową wiedzę, aby dokonać dobrego wyboru. Zaczep rolniczy jest bardzo ważną kwestią, gdyż wykorzystywany jest do łączenia ciągnika z maszynami i przyczepami, a więc bez niego rolnicy nie mogliby wykonywać podstawowych czynności w swoim gospodarstwie.

Decydując się na konkretny zaczep rolniczy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ważne jest, aby zaczep zapewniał możliwie jak największe kąty wychylenia przyczepy bądź maszyny względem ciągnika. Zarówno pionowo jak i poziomo. Musi mieć też dużą wytrzymałość, aby uciągnąć przyczepę o jak największej wadze. Natomiast jeśli szukamy zaczepu do maszyn i przyczep jednoosiowych (gdzie część ładunku obciąża zaczep składową pionową) – musimy zwrócić uwagę na możliwość przeniesienia właśnie dużych sił pionowych. Niezwykle istotne jest także bezpieczne oraz możliwie szybkie sprzęganie, a następnie rozprzęganie przyczepy czy też maszyny z ciągnikiem.

zaczep do traktora

Zaczep rolniczy – rodzaje

Jak już wyżej wspomniano podział zaczepów na rolniczy i transportowy przez pryzmat górny/dolny odchodzi powoli do lamusa. Warto jednak wiedzieć, że zaczep rolniczy służy z reguły do sprzęgania maszyn z własnym układem jezdnym, a zaczep transportowy do ciągnięcia (holowania) przyczep.Natomiast mamy kilka możliwości przyczepienia maszyn rolniczych do ciągnika. W związku z tym, dzielimy je na kategorie: przyczepiane zawieszane i półzawieszane. W odpowiedzi na ten podział wyodrębniono typy zaczepów współpracujących z maszynami. Jest to TUZ – trzypunktowy układ zawieszenia z belką zaczepową. Zaczep rolniczy, górny i dolny zaczep transportowy oraz zaczep uniwersalny.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close