Pojazdy rolniczeProducenci

Legendarny siewnik Poznaniak w nowoczesnej odsłonie

Poznaniak to legendarny mechaniczny siewnik zbożowy, produkowany w Polsce od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Był popularny i dostępny w całym bloku wschodnim. Obecna wersja siewnika, która jest efektem gruntownej modernizacji, wychodzi naprzeciw współczesnym wymaganiom. Spełnia najwyższe standardy jakościowe, wymogi wydajności i bezpieczeństwa. Nowoczesnego Poznaniaka cechuje lekka konstrukcja, co jest niezwykle ważne przy współdziałaniu z zawieszanymi agregatami uprawowymi.

Czym się charakteryzuje siewnik Poznaniak?

Siewnik Poznaniak z pewnością jest jednym z najbardziej docenianych sprzętów uprawowo-siewnych w nowoczesnych gospodarstwach rolnych ukierunkowanych na uprawę roślin. Przeznaczony jest do siewu głównie nasion zbóż, traw, roślin oleistych, strączkowych, oleistych. Ma niską masę własną. Trzymetrowy siewnik z redlicami stopkowymi waży jedynie 610 kg. Jest to nie bez znaczenia przy działaniu z agregatami zawieszonymi, ale i pracy z mniejszymi ciągnikami. Poznaniak posiada bezstopniową skrzynię przekładniową z żeliwną obudową. Jest produkowany w trzech szerokościach roboczych: 2,5 metra, 2,7 metra oraz 3 metry. Tu warto zaznaczyć, że producent siewnika oferuje również dopasowane szerokością agregaty uprawowe z serii Ceres.

Siewniki wyposażone są w redlice stopkowe, dwutalerzowe typu „V” i dwutalerzowe typu „V-Tech”. Redlice znajdują się w 2 rzędach. Duży rozstaw między rzędami jest pomocny w sytuacji, gdy na polu są pozostałości po żniwach. Za redlicami umieszczono kółka dociskowe, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiej równomierności wschodów. Docisk redlic wynosi 25 kilogramów.

Nowoczesne modele wyposażone są m.in.: w hydraulicznie sterowane znaczniki przejazdów, zagarniacz z indywidualnym dociskiem, kratę ułatwiająca załadunek ziarna, pomost załadunkowy, wysokie koła jezdne z protektorem rolniczym, skrzynię załadunkową z aparatami wysiewającymi, dwuczęściowe kółka wysiewające do zbóż i rzepaku, belkę regulacyjną do zmiany głębokości pracy redlic. Do siewnika Poznaniak w starej i nowej wersji dostępne są wszelkie możliwe części zamienne o wysokiej jakości.

Dodatkowe wyposażenie siewnika Poznaniak

Siewnik Poznaniak może mieć dodatkowe wyposażenie, np. pakiet Starter Seed, zawierający elektroniczny sterownik o tej samej nazwie, ścieżki technologiczne i hydrauliczne znaczniki przejazdu. Automatycznie liczy przejazdy oraz zamykanie i otwieranie ścieżek technologicznych pod przejazdy rozsiewaczem albo opryskiwaczem. W innym zestawie może się znaleźć komputer Pilot Seed, który ma takie funkcje jak: sumaryczny i dzienny licznik hektarów, sygnalizacja czasu pracy, minimalnego poziomu nasion w skrzyni, wydajności pracy, awarii czujników i prędkości jazdy. Wymienione urządzenia charakteryzuje intuicyjna obsługa i nowoczesny design.

Siewniki mogą posiadać spulchniacze śladów przejazdowych ciągnika oraz oświetlenie drogowe. Rolnik ma możliwość opcjonalnego skompletowania wyposażenia według swoich potrzeb, zgodnie z warunkami uprawy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close