Pojazdy rolniczePorady

Co musisz wiedzieć o kultywatorach?

W gospodarstwach rolnych wykorzystuje się wiele różnych urządzeń i maszyn. Zaliczamy do nich kultywatory. Kultywatorowanie to uzupełniający zabieg agrotechniczny, którego celem jest przygotowanie pola do siewu. Urządzenie miesza ziemię i wyrównuje ją, a także usuwa resztki chwastów. Jakie są najważniejsze funkcje kultywatorów? Do jakich zadań są używane? Gdzie szukać dobrej jakości części do kultywatora? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.

Do jakich czynności wykorzystywany jest kultywator?

Kultywatorowanie to uzupełniający, ale bardzo ważny zabieg w uprawie roli. Jego celem jest skruszenie, przemieszanie i spulchnienie gleby, przy czym nie ma konieczności jej przeorywania. Za sprawą kultywatora prace przebiegają sprawnie i wydajnie. Jest to sprzęt znajdujący powszechne zastosowanie w gospodarstwach rolnych. Mniejsze urządzenia, występujące również w wersji ręcznej, nadają się do pracy w ogrodzie czy warzywniaku.

Dlaczego kultywatorowanie to ważny zabieg agrotechniczny?

Kultywatorowanie (drapaczowanie) gleby ma wiele zalet. Kultywator bardzo dobrze radzi sobie z chwastami, skutecznie niszcząc kiełkujące siewki. Sprawnie rozbija nawet twardą, zbitą powierzchnię, a także umożliwia mieszanie rozprowadzanych po polu nawozów. W ten sposób można zastąpić podstawowe zabiegi w produkcji roślinnych, np. orkę. Zastosowanie kultywatora ogranicza procesy erozyjne czy też nadmiernie szybkie parowanie wody z gleby.

Jakie wyróżnia się rodzaje kultywatorów?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje kultywatorów. Urządzenia te mogą mieć zęby sztywne, półsztywne i sprężyste.

Sprężysty ząb kultywatora bardzo intensywnie miesza ziemię, która wyróżnia się słabym kruszeniem. Takie urządzenia doskonale radzą sobie z wyciąganiem perzu. Z kolei kultywatory o zębach sztywnych i półsztywnych dobrze kruszą glebę, ale z mieszaniem jest tutaj znacznie gorzej. Dlatego ziemia wolniej schnie po przeprowadzonym zabiegu. Jednak bardzo dobrze utrzymują stałą głębokość pracy.

Kultywator i inne maszyny stosowane w rolnictwie

Kultywator nie jest jedynym urządzeniem, które stosuje się do przygotowania ziemi do siewu. W parze z tym sprzętem wykorzystuje się brony zębowe i wały strunowe. Jest to spowodowane dużym pofałdowaniem, parowaniem i obsychaniem ziemi po przejściu kultywatora. Większą skuteczność po kultywatorowaniu uzyskuje się wtedy, gdy gleba jest umiarkowanie wilgotna.

Gdzie kupić części do kultywatora?

Kultywator, jak każde inne urządzenie wykorzystywane w gospodarstwie rolnym, może ulec awarii. Części do kultywatora można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Nie trzeba także od razu inwestować w oryginalne komponenty. W rolniczych sklepach online można znaleźć wysokiej jakości zamienniki, które dorównują oryginałom. Dzięki temu można nie tylko naprawić usterkę, ale i zaoszczędzić. Najważniejsze jest to, aby komponenty pochodziły od sprawdzonego dostawcy, który specjalizuje się w sprzedaży części do maszyn rolniczych od renomowanych producentów. W rolniczych sklepach internetowych znajdziesz m.in. ząb do kultywatora, gęsiostopkę, oś koła, obejmę mocującą ząb, redliczkę i wiele, wiele więcej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Sprawdź także

Close
Back to top button
Close