Porady

Tabliczka znamionowa – obowiązkowy element maszyny rolniczej

Każda maszyna używana w rolnictwie musi obowiązkowo posiadać tabliczkę znamionową. Mowa nie tylko o ciągnikach rolniczych i innych maszynach silnikowych, ale przede wszystkim sprzęcie przeznaczonym do współpracy z traktorami. Dzięki informacjom zawartym na tabliczce można wywnioskować, czy dana maszyna będzie w ogóle mogła być podpięta do danego ciągnika. Jeżeli rolnik nie będzie przestrzegał zawartych na niej obostrzeń, może doprowadzić do poważnego uszkodzenia zarówno samego sprzętu, jak i traktora.

Gdzie szukać tabliczek znamionowych?

Zanim będziemy mogli odczytać informacje, które zawiera tabliczka znamionowa, musimy najpierw ją odnaleźć. Nie powinno to jednak być trudne, ponieważ producenci sprzętu rolniczego (i nie tylko) zobowiązani są do takiego umieszczania tabliczek, by były łatwe do odnalezienia. Zazwyczaj będzie ona umieszczona na górze lub na brzegu danej maszyny. W przypadku samego traktora może być też schowana pod maską, bądź znajdować się w okolicach siedzenia, najczęściej jednak znajduje się na bocznej stronie silnika. Niestety w bardzo starych maszynach może się zdarzyć tak, że tabliczki znamionowe uległy jakimś uszkodzeniom, na przykład mocnemu przetarciu, co powoduje trudności z odczytaniem informacji. Zazwyczaj jednak wykonuje się je z takiego materiału, by przetrwał nawet dziesięciolecia. Zdarza się, że tabliczkę trzeba przeczyścić np. szczotką drucianą na szlifierce kątowej, by usunąć wierzchnią warstwę brudu oraz korozji, co odkryje zawarte pod spodem, wybite litery i oznaczenia.

Najważniejsze dane zawarte na tabliczce

Przejdźmy teraz do rzeczy absolutnie najważniejszej, czyli informacji które muszą być zawarte na każdej tabliczce znamionowej. Na początku znajdziemy wytwórcę danej maszyny, czasami również informację o jego siedzibie, a także rok produkcji. Na te dane należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu danej maszyny, jeśli kupujemy ją używaną od innego rolnika. Zweryfikujmy wtedy jego prawdomówność, co do producenta i przede wszystkim roku powstania danego sprzętu, co da nam obraz tego ile dane urządzenie jeszcze będzie mogło posłużyć. Następne dane są istotne już bezpośrednio dla samego rolnika, ponieważ jest to masa maszyny, sposób jej agregacji z ciągnikiem, a także dodatkowe uwagi eksploatacyjne. Te informacje są absolutnie bezcenne, ponieważ dzięki nim dowiemy się, czy dany traktor w ogóle będzie w stanie współpracować z danym sprzętem. Jeżeli jego masa, przedstawiona na tabliczce znamionowej, będzie zbyt duża, to podpięcie takiego urządzenie do traktora może spowodować uszkodzenie podnośnika lub trójpunktowego układu zawieszenia.

Jak widać, dane zawarte na tabliczkach znamionowych są niezmiernie ważne. Pozwalają określić między innymi producenta i rok produkcji sprzętu, co jest ważne w momencie zakupu. Podczas eksploatacji natomiast bardzo istotna jest wiedza o sposobie agregowania, a przede wszystkim masie danego urządzenia. Podpinanie do traktora zbyt ciężkiej maszyny może spowodować jego uszkodzenie bądź zagrożenie bezpieczeństwa jazdy – przednie koła będą miały bardzo słabą przyczepność, co znacznie utrudni lub uniemożliwi skręcanie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close