części rolnicze

Sprzęgło C-330 – działanie, awarie, wymiana

Ursus C-330 to jeden z najpopularniejszych ciągników w Polsce. Doceniany jest za dużą niezawodność, tanie naprawy, prostą konstrukcję, a także niskie spalanie. „Trzydziestka”, bo tak potocznie określa się tą maszynę, posiada sprzęgło dwustopniowe, które umożliwia przenoszenie napędu zarówno na koła, jak i na wał odbioru mocy (WOM). Dzięki temu można o wiele lepiej zarządzać rozdziałem mocy dwucylindrowego silnika, w przeciwieństwie chociażby do Władimirca T-25, który ma tylko jeden stopień sprzęgła.

Dwa stopnie działania

Tytułowy Ursus posiada sprzęgło działające bardzo podobnie do tych, które możemy spotkać we współczesnych ciągnikach. Pedał ma dwa poziomy skoku, które operator jest w stanie łatwo wyczuć. Po wciśnięciu go do oporu odłączony zostaje zarówno napęd WOM, jak i kół jezdnych. W tym momencie możliwe jest włączenie lub wyłączenie napędu WOM za pomocą dźwigni obok siedzenia, a także wybór biegu. Po odpuszczaniu pedału sprzęgła C-330 najpierw aktywacji ulega napęd wałka odbioru mocy, jeżeli jest włączony wspomnianą dźwignią. Dzięki temu można łagodnie rozpędzić np. bębny kosiarki rotacyjnej, zanim rozpoczniemy jazdę. W ten sposób trawa będzie idealnie ścięta już od pierwszych metrów po ruszeniu ciągnikiem. Gdy miniemy drugi punkt oporu pedału i będziemy odpuszczać go dalej, napęd zostanie przeniesiony na koła i traktor ruszy. Rolnicy bardzo chwalą sobie takie rozwiązanie, ponieważ znacznie ułatwia pracę z maszynami, które wymagają dużej energii do ich rozpędzenia (np. kosiarka rotacyjna czy prasa do siana).

Możliwe awarie sprzęgła

Zazwyczaj usterka sprzęgła kojarzy się z sytuacją, gdy zaczyna się ono „ślizgać”. Dzieje się tak w momencie, gdy okładziny cierne tarczy zostają nadmiernie zużyte. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że sprzęgło C-330 jest dwustopniowe, awarie mogą objawić się również na inne sposoby. Przede wszystkim może dojść do braku pełnego przeniesienia napędu na wałek odbioru mocy. Pracując z maszynami, które nie wymagają dużej mocy, nawet tego nie zauważysz. Natomiast podpinając np. kosiarkę rotacyjną, z pewnością dostrzeżesz, że nie działa ona tak, jak powinna. Wtedy, podobnie jak w przypadku nieprawidłowego przenoszenia napędu na koła jezdne, konieczne będzie dokonanie regulacji bądź wymiany sprzęgła.

Jak przebiega wymiana?

Wymiana sprzęgła w ciągniku rolniczym prostej budowy, jak tytułowy Ursus, nie jest trudna do wykonania samodzielnie. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, musisz przeprowadzić regulację skoku pedału. Może się bowiem okazać, że tutaj tkwi sedno problemu i nie ma konieczności wymiany całego sprzęgła C-330. Jeśli jednak to nie pomoże, trzeba rozdzielić ciągnik na dwie części. Tylko pozornie wydaje się to skomplikowane, tak naprawdę wymiana jest prostsza niż w samochodzie osobowym. Jeżeli traktor wyposażony jest w kabinę, musisz ją najpierw zdemontować. Następnie podstawiasz podpory pod przednią i tylną część ciągnika oraz odkręcasz śruby na połączeniu silnika ze skrzynią biegów. Pozostaje już tylko odciągnąć jedną z części traktora, by uzyskać dostęp do wszystkich podzespołów sprzęgła.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close