Producenci

Władimiriec T-25 – charakterystyka modelu

Władimiriec T-25 to jeden z tych ciągników rolniczych, które przez lata były nieodłączną częścią widoków na polskiej wsi. Nawet i dziś, mimo upływu wielu lat od zaprzestania produkcji tego modelu nadal można jeszcze zobaczyć je na polach. Czemu zawdzięczają swoją popularność?

Charakterystyka ogólna

Przede wszystkim warto przypomnieć, że ten lekki ciągnik rolniczy był produkowany przez niemal 30 lat, pomiędzy 1966 a 1995 rokiem, początkowo w ZSRR, a następnie w Rosji. Jednak to nie pochodzenie z ówczesnego bloku państw komunistycznych decydowało o tym, że polscy rolnicy chętnie kupowali ten model ciągnika. O prawdziwej jego wartości świadczyły rozwiązania techniczne. To właśnie tego rodzaju zalety ciągnika Władimirec T-25 przekonały do niego sporą grupę ludzi.

Przyczyny popularności Władimirca T-25

Przede wszystkim ciągnik ten, popularnie zwany „Ruskiem”, posiadał skrzynię biegów, która oferowała aż 6 stopni przekładni wstecz i 8 do przodu. W praktyce zatem kierowca miał ułatwione wykonywanie manewrów i prac polowych, dlatego też chętnie korzystano właśnie z niego. Co więcej, części do ciągników, wówczas często będące towarem deficytowym w sklepach rolniczych, okazywały się być nierzadko lepiej dostępne od tych, których potrzebowano do rodzimych Ursusów. Wiele dobrego można usłyszeć od osób mających za sobą doświadczenie w pracy na tej maszynie na temat dużego prześwitu osi, co także ułatwiało pracę. Jeśli dodać do tego niezawodny silnik o zaskakująco małym spalaniu paliwa i sprawny nawet przy dużych mrozach.

Słynna kabina ciągników Władimiriec T-25

Osobną sprawą, również zaskakującą wszystkich tych, którzy mieli przyjemność prowadzenia Władimirca T–25, była kabina. Posiadanie nawiewu grzewczego, wyściółki tłumiącej hałas silnika i nawiewu elektrycznego nie było wówczas taką oczywistością, dlatego też cieszyło kierowców. Najlepiej jednak o dbałości o kierowcę, który musiał niejednokrotnie spędzać całe dnie za kółkiem, świadczy regulacja fotela. Te wszystkie zalety nieco złagodziły twarde jednostopniowe sprzęgło i pojawiające się luzy w kierownicy, wskazywane jako spory mankament przez tych, którzy pracowali w ciągniku Władimirec T–25.

Władimiriec T-25 - charakterystyka modelu

Części do ciągnika Władimirec T-25

Dziś jeszcze można spotkać go na polach, choć znacznie rzadziej niż dawniej. Niemniej jednak wiele modeli dziś służy jako zbiór elementów wymiennych do używanych pojazdów, bo części Władimirec T–25 nadal cieszą się wzięciem wśród rolników. Wielu z nich szuka w tym lub innym sklepie rolniczym bądź też sprawdza jakiś internetowy sklep rolniczy w poszukiwaniu części zamiennych. Zazwyczaj z powodzeniem, bo w trosce o dobro swoich klientów właściciele sklepów rolniczych zaopatrują się w takie właśnie części do ciągników wciąż obecnych w krajobrazie naszych wsi. Jeśli zatem ktoś chce przywrócić posiadanemu przez siebie Władimircowi T–25 dawny blask poprzez prace renowacyjne, to z całą pewnością znajdzie odpowiednie elementy w internetowym sklepie rolniczym lub też drogą tradycyjną, korzystając ze swojego lokalnego sklepu rolniczego.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close