Pojazdy rolnicze

Nowy ciągnik – nowe wydatki. Zaplanuj je!

Wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa są wysokie, dlatego polscy rolnicy często szukają sposobów na zbalansowanie kosztów. Takie działanie wymaga odpowiedniego przygotowania i długofalowego planowania prac, eksploatacji maszyn oraz kalkulacji nakładów finansowych. Odpowiednia optymalizacja wydatków i racjonalizacja procesów wykorzystania maszyn rolniczych to działanie, które w dłuższej perspektywie może przynieść wymierne zwroty poniesionych kosztów.

Wybór urządzeń – ciągniki rolnicze

Traktor to maszyna bez której ciężko wyobrazić sobie prowadzenie nawet niewielkiego gospodarstwa. Jego wybór to niezwykle ważna decyzja, która może rzutować na kondycję finansową prowadzonej działalności rolniczej. Na samym początku (niezależnie czy kupujemy pierwszy ciągnik czy wymieniamy już posiadany na inny model) należy zadać sobie pytanie do czego będzie wykorzystywany i dopasować do tego skalę inwestycji. Może zdarzyć się tak, że po zakupie nowoczesnej maszyny rolniczej o wysokiej mocy, nie będzie ona w pełni wykorzystywana. Generuje to straty poprzez niewykorzystany potencjał technologiczny, który wymaga większej inwestycji początkowej. Warto zastanowić się także, czy potrzebujemy nowego ciągnika, czy naszym potrzebom sprosta maszyna używana. W drugim przypadku, podobnie jak przy zakupie samochodu z drugiej ręki, trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny oraz wykryć wszelkie możliwe usterki, aby po zakupie ciągnika nie generować kosztów związanych z drogimi naprawami. Do decyzji zakupowej powinna przyczynić się także kwestia części do ciągników. Ich powszechna dostępność jest niezwykle ważna, ponieważ w przypadku jakiejkolwiek awarii trzeba działać szybko, bo jak wiadomo – czas to pieniądz. W poszukiwaniu części do maszyn rolniczych nie należy ograniczać się jedynie do sklepów stacjonarnych. Internetowe sklepy rolnicze posiadają bogaty asortyment, a szybka dostawa (nawet większych gabarytów), gwarancja czy możliwość zwrotu nie stanowią obecnie żadnego problemu.

Traktor, Rolnictwo, Uprawa, Wieś, Rolnik

Koszty użytkowania ciągnika rolniczego

Planując wydatki związane z użytkowaniem ciągników rolniczych, należy przekalkulować wszelkie koszty, jakie generuje posiadanie traktora. Będą to przede wszystkim koszty stałe, czyli rejestracja i ubezpieczenie, wydatki związane z przeglądami technicznymi, konserwacjami czy przechowywaniem. Koszty użytkowania to jak wiadomo – zakup paliwa, oleju, zamiennych części do ciągników czy bieżące naprawy. Wielu rolników zastanawia się zapewne, jak zminimalizować powyższe wydatki. Można to zrobić, dbając o jak najlepszy stan techniczny maszyny rolniczej, a przede wszystkim jej silnika. By silnik pracował bez zarzutu, warto dobierać odpowiednie maszyny współpracujące z ciągnikiem (aby go nie przeciążać) oraz zatroszczyć się o właściwe ogumienie, które w pełni wykorzysta siłę uciągu traktora. Nie należy natomiast usilnie starać się wydłużyć czasu użytkowania ciągników rolniczych. Wydajność starszych maszyn rolniczych spada z roku na rok, a także generuje konieczność częstszych napraw i remontów.

Ciągnik, Antyczny, Rolnictwo

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Sprawdź także

Close
Back to top button
Close