Pojazdy rolnicze

Przygotowujemy Bizona do prac żniwnych

Każdy rolnik bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że żniwa to czas wymagający skrupulatności, skupienia oraz ogromnej dokładności. Nie ma tutaj czasu na naprawdę maszyn rolniczych, ich czyszczenie czy też wymianę poszczególnych części rolniczych. Okres żniw to bowiem około 2-3 tygodnie naprawdę ciężkiej i wymagającej pracy, która musi przebiegać w odpowiednim tempie. Wszystko po to, by zebrane plony były jak największe.

Jak przygotować kombajn do żniw?

Kombajn jest najważniejszą maszyną podczas żniw – nie powinien on zawodzić w tym czasie. Każdy rolnik powinien po zakończonych żniwach przeprowadzić odpowiednią konserwację tego sprzętu, dokładnie go wyczyścić, wymienić niektóre części rolnicze – zupełnie podobnie, jak w przypadku chociażby ciągników rolniczych Ursus. Bardzo często jednak zdarza się tak, że rolnicy zapominają o tym i przechowują przez cały czas kombajn w takim stanie, w jakim pozostał po ostatnich żniwach. Wszelkie zmiany i konserwacje ciągnika należy przeprowadzać co najmniej miesiąc przed żniwami. Warto pamiętać, że niektóre części rolnicze są trudniej dostępne na rynku, a ich sprowadzenie może trwać dłużej. Przed rozpoczęciem żni każdy rolnik powinien dokonać dokładnego przeglądu poszczególnych zespołów w swoim kombajnie. Chodzi tutaj między innymi o zespół czyszczący, żniwny czy też omłotowy. Bardzo ważny jest także silnik i skontrolowanie jego stanu.

Zespół żniwny oraz omłotowy

W zespole żniwnym należy sprawdzić, czy palce są kompletne i czy nie wymagają prostowania. Ważne jest także sprawdzenie układu napędzającego i regulacja zespołu tnącego. W zespole omłotowym ważne jest skontrolowanie klepiska, bębna omłotowego, elementów zawieszenia oraz oczywiście układu napędowego.

Zespół czyszczący i silnik

Zespół czyszczący musi być na najwyższym poziomie podczas żniw. Należy zatem sprawdzić podłogę, która bardzo często jest niestety zalepiona. Podczas prac powinno się także regularnie czyścić sito. W przypadku silnika, podobnie jak i w wielu innych pojazdach, najważniejsze jest sprawdzenie układu paliwowego, chłodzenia oraz smarowania. Przygotowanie Bizona do pracy podczas żniw, jest zdecydowanie jedną z najważniejszych czynności, podobnie jak sprawdzenie ciągnika rolniczego. Niekiedy przed rozpoczęciem pracy może okazać się, że niektóre części rolnicze są do wymiany. Warto wówczas odwiedzić internetowy sklep rolniczy, gdzie można zakupić części do Ursus czy też właśnie części do Bizona. Warto brać pod uwagę to, że niektóre części rolnicze nie zawsze są dostępne od ręki, ponieważ maszyny rolnicze tego typu mogą od dłuższego czasu wyjść z produkcji. Dlatego części do ciągników oraz wszelkie inne części rolnicze zawsze należy zamawiać z wyprzedzeniem.

Analogicznie do części do ciągnika i części do Bizona konserwowana być powinna nasza kosiarka bębnowa – części do niej także mogą być rzadkie, a latem trawa rośnie w zastraszającym tempie. Części do kosiarek sadowniczych, części do pługów czy też do kombajnów, należy kupować z wyprzedzeniem. Nigdy nie można także czekać z konserwacją maszyn aż do bezpośredniego ich ponownego użycia. Jeśli chcemy zorganizować żniwa sprawnie, działania w obrębie maszyn rolniczych muszą być naprawdę przemyślane.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Sprawdź także

Close
Back to top button
Close