Porady

Ciągnik – najbardziej wszechstronna maszyna w gospodarstwie

W każdym gospodarstwie potrzebny jest ciągnik. Jest to najbardziej wszechstronna maszyna rolnicza. Dzięki niemu można znacznie usprawnić wiele prac rolnych. W dzisiejszych czasach praktycznie nie można sobie wyobrazić gospodarstwa bez nowoczesnego ciągnika. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego modelu. 

Dlaczego ciągnik jest potrzebny w gospodarstwie?

Ciągnik to maszyna rolnicza, która jest potrzebna w każdym gospodarstwie. Każdy sklep rolniczy posiada bardzo szeroką ofertę ciągników. Ciągnik można wykorzystać do transportowania różnych materiałów jak np. zbiory warzyw, można go także użyć do oprysków. W trakcie zbiorów na polu czy w sadzie do ciągnika, można dołączyć specjalne skrzynie. Ponadto ciągnik jest nieoceniony podczas różnych prac rolnych. Wystarczy do niego przyczepić różne dodatki jak np. brony, orkę itd., aby móc przygotować pole do sezonu. 

Wybór ciągnika

Internetowe sklepy rolnicze mają w swojej ofercie wiele rodzajów ciągników. Każdy z nich nadaje się do innej pracy. Najbardziej popularne są ciągniki kołowe. To jaka jest ich moc i ilość kół, zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Do średniego rozmiaru gospodarstw najlepiej sprawdzą się ciągniki z czterema kołami, które nie są zbyt duże. Większe modele idealnie sprawdzą się do holowania większych podzespołów i mocno obciążonych przyczep. Dzięki nim można też poruszać się po zwykłych drogach. 

Innym rodzajem są ciągniki gąsienicowe. Są to specjalistyczne maszyn, które od ciągników kołowych różnią się przede wszystkim sposobem przeniesienia napędu. Specjalny silnik napędza tu dwie gąsienice, które świetnie się sprawdzają przy pracy na nierównym, sypkim lub grząskim terenie. Wszędzie tam, gdzie zwykłe koła ugrzęzną, gąsienice przejadą bez problemu, pokonają one także więcej przeszkód. Warto jednak podkreślić, że taki pojazd nie nadaje się do jazdy po zwykłych drogach. 

Można także wyróżnić ciągniki półgąsienicowe, jest to pewnego rodzaju kompromis, który świetnie się sprawdza podczas pracy w ciężkim i wymagającym terenie. Łączy on cechy maszyn gąsienicowych i kołowych, dlatego można nim jeździć w praktycznie każdych warunkach. 

Ciągnik - najbardziej wszechstronna maszyna w gospodarstwie

Od czego zależy wybór ciągnika?

Wybierając pojazdy rolnicze trzeba zwrócić uwagę na kilka niezmiernie ważnych kwestii. Nie bez znaczenie jest oczywiście cena. Warto też podkreślić, że praca ciągnikiem często wiąże się z długimi godzinami spędzonymi na polu, dlatego warto zatroszczyć się o komfort pracy. Rolnik powinien też pamiętać o łatwości obsługi i swoim bezpieczeństwie. Znaczenie podczas wyboru ma wielkość gospodarstwa rolnego, odległość między poszczególnymi polami, a także położenie i regularność terenu. Wpływ na wybór ciągnika ma także specyfika gleby. W razie jakichkolwiek problemów z wyborem warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pracują w sklepach rolniczych. Potrafią oni udzielić profesjonalnej porady, biorąc pod uwagę wszelkie znaczące czynniki, dzięki czemu praca na roli będzie udana.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close