Pojazdy rolniczePorady

Instalacja elektryczna w ciągniku Ursus C-385

Aby ciągnik odpalił nawet w największe mrozy, a także by był dobrze widoczny na drodze po zmroku, musi mieć sprawną instalację elektryczną. Mowa tu przede wszystkim o takich podzespołach jak akumulator, prądnica lub alternator, a także rozrusznik. Pozostała część to przewody i bezpieczniki, które odpowiadają za rozprowadzenie prądu po różnych obwodach. Podpowiadamy, w jaki sposób kontrolować sprawność instalacji w ciągniku Ursus C-385 oraz co robić, aby maszyna była gotowa do pracy w każdych okolicznościach atmosferycznych.

Jak zadbać o sprawność akumulatora?

Na początku warto zmierzyć podstawowe parametry akumulatora, aby mieć pewność, że to nie on jest powodem ewentualnych problemów. W tym celu ustawiamy miernik na poziom napięcia stałego i skalę, która przekracza 12 V, ponieważ Ursus C-385 ma instalację pracującą właśnie przy takim napięciu. Przykładamy końcówki miernika do odpowiednich zacisków baterii i odczytujemy pomiar. Dobrze naładowany akumulator będzie miał od 12,6 V do 12,8 V. Jeżeli napięcie jest wyższe, a ciągnik chwilę wcześniej pracował, musimy odczekać pewien czas, aż parametry się ustabilizują. Następnie mierzymy napięcie raz jeszcze, podczas gdy druga osoba próbuje odpalić silnik. Najlepiej wyłączyć w tym momencie podawanie paliwa dźwignią ręcznego gazu, aby móc dokładniej zaobserwować, jakie będzie napięcie podczas pracy rozrusznika. Spadek poniżej 10 V, w przypadku gdy bateria jest w pełni naładowana, oznacza, że jest już ona nieco zużyta. Jeżeli zauważymy spadek poniżej 9 V, warto taki akumulator wymienić jak najszybciej.

Jak sprawdzić stan układu ładowania?

Akumulator posiada określoną pojemność elektryczną, która musi być uzupełniana po zużyciu energii na rozruch. Dlatego też każdy Ursus C-385 posiada prądnicę, która odpowiada właśnie za ładowanie baterii. Jej pracę możemy zaobserwować np. po zgaśnięciu kontrolki na zegarach, mocniejszym świeceniu świateł przy odpalonym silniku, a także podczas pomiaru napięcia na akumulatorze. Powinno ono wynosić przynajmniej 14 V w momencie, gdy obroty są w okolicach 2000 na minutę. Kupując części do Ursusa C-385 warto nabyć zestaw do konwersji na alternator, ponieważ dzięki temu uzyskamy pełne ładowanie w całym zakresie obrotów. Gdy pracuje tylko silnik, a jego obroty nie spadają poniżej 500 na minutę, powinniśmy odczytywać na woltomierzu 14 V napięcia w instalacji. Warto również sprawdzić napięcie po włączeniu odbiorników, takich jak światła zewnętrzne czy dodatkowe halogeny na dachu kabiny. Nie może ono spaść poniżej 13 V przy pracy silnika na wyższych obrotach.

Co zrobić w przypadku problemów z działaniem instalacji elektrycznej?

Jeżeli zauważysz problemy z działaniem instalacji, na początku należy wyczyścić wszelkie połączenia elektryczne. Sprawdź stan klem, połączenia kabli z alternatorem, a także z rozrusznikiem. W każdym z tych miejsc może zebrać się śniedź, która skutecznie blokuje przepływ prądu. Jeżeli okaże się, że trzeba kupić nowe części do Ursusa C-385, skorzystaj z internetowego sklepu rolniczego, gdzie znajdziesz zamienniki w jakości porównywalnej z oryginałami, ale dostępne w atrakcyjniejszych cenach.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Sprawdź także

Close
Back to top button
Close