Porady

Opony do maszyn rolniczych – zadbaj o nie

Każdy posiadać ciągnika rolniczego dobrze wie, jak ważna jest prawidłowa eksploatacja tego sprzętu. Jednym z kluczowych elementów mających wpływ na pracę ciągnika są opony. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie zadbać o ich stan. Właściwy stan opon ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz efektywność pracy. Ważny jest tu także sam komfort jazdy. Jak zatem właściwie dbać o opony w ciągniku rolniczym?

Przegląd opon rolniczych

Pojazdy rolnicze, tak jak wszelkie inne pojazdy wymagają okresowych przeglądów. Jedną z najważniejszych czynności jest systematyczny przegląd stanu technicznego opon. Dlatego warto regularnie odwiedzać wulkanizatora. Najlepiej zrobić to raz w roku, zawsze przy okazji corocznego przeglądu technicznego ciągnika. To dobry moment, aby przy tej okazji dokładnie sprawdzić stan opon. W przypadku zdiagnozowania nawet niewielkiego uszkodzenia, należy je jak najszybciej naprawić. W innym wypadku usterka może się rozwijać co może doprowadzić do uszkodzenia i zniszczenia całej opony. Bardzo prawdopodobne, że podczas przeglądu stanu opon w zakładzie wulkanizacyjnym zawsze znajdzie się mniejsze lub większe uszkodzenia. Wynika to ze specyfiki pracy w polu. Regularne sprawdzanie opon i szybka naprawa pozwoli na przedłużenie ich żywotności.

Eksploatacja opon rolniczych

Jak nietrudno się domyślić, maszyny rolnicze, w tym ciągniki eksploatowane są na różnych gruntach i w różnych warunkach atmosferycznych. Oznacza to, że opony rolnicze zawsze muszą być odpowiednio przygotowane do pracy w przeróżnych, często trudnych, warunkach. Dlatego tak ważna jest ich prawidłowa eksploatacja. Ma to też wpływ także na inne części do ciągników. W związku z tym najlepiej jest, aby ciągnik przechowywany był w zadaszonym miejscu. Czasem wystarczy zakrycie ciągnika plandeką. Dzięki temu opony rolnicze będą chronione przed negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych. Dla właściwej eksploatacji opon bardzo ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia. Niskie ciśnienie w oponach może skutkować mniejszą efektywnością pracy. Poza tym może to powodować szybsze zużycie paliwa. Podobnie jest w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia. W takim przypadku ciągnik może mieć zaburzoną trakcję. Zbyt długa praca przy nieprawidłowym ciśnieniu znacznie przyspieszy zużycie opon.

opony rolnicze sklep

Wymiana opon rolniczychJeśli prawidłowo dba się o opony to mogą one posłużyć nawet przez wiele lat. Jednak prędzej czy później zawsze przychodzi moment ich wymiany na nowe. Kiedy wymienić opony rolnicze na nowe? Najlepszym do tego moment jest zużycie bieżnika w 65-70%. Opony rolnicze nie są tanie. To sprawia, że wielu rolników przeciąga ich wymianę. Nie jest to dobre rozwiązanie. Przyniesie to więcej strat niż korzyści. Zdecydowanie większe zużycie paliwa oraz mało efektywna praca to tylko niektóre z nich. Nie można także zapominać o bezpieczeństwie podczas pracy. Najlepiej jest odwiedzić wybrany internetowy sklep rolniczy i zamówić opony w korzystnej cenie. Ich wymiana w odpowiednim czasie przyniesie niemałe oszczędności.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close