Porady

Zastosowanie mulczarki w gospodarstwie rolnym

W każdym gospodarstwie rolnym do wszelkich prac wykorzystuje się szereg różnych maszyn i urządzeń. Dzięki nim praca na roli jest bardziej efektywna, szybsza i łatwiejsza. Jednym z ciekawszych sprzętów, które oferują sklepy rolnicze, jest tzw. mulczarka. Pozwala ona na rozdrobnienie i dokładne porozrzucanie resztek pożniwnych, co jest warunkiem właściwego przygotowania ścierniska. 

Jak działa mulczarka?

Mulczarka sprawdza się przede wszystkim na polu kukurydzy. Mulczowanie takiego ścierniska cieszy się wielkim zainteresowaniem. Zabieg ten jest bardzo szybki i skuteczny. Larwy omacnicy prosowianki bardzo często wegetują do kolejnego sezonu na niektórych częściach roślin, dlatego zastosowanie mulczarki zapobiega ich pojawieniu się w kolejnym sezonie. 

Dzięki mulczarce, resztki pozostałe po żniwach zostają drobno posiekane, tak że powstaje gęsta masa. W ten sposób omacnica nie ma dobrych warunków do bytowania i obumiera. Stosując taką metodę, można się pozbyć zdecydowanej większości larw. 

Warto jednak zaznaczyć, że mulczarka to nie tylko dobre rozwiązanie na larwy szkodnika. Dzięki jej działaniu słoma zostaje podzielona na tak małe kawałki, że bardzo szybko się one rozkładają i demineralizują. Co za tym idzie, gleba staje się lepiej odżywiona i przygotowana do kolejnego sezonu. Po przeprowadzeniu mulczowania dużo łatwiej prowadzi się orkę oraz inne zabiegi, które są konieczne do rozpoczęcia nowej uprawy. 

Mulczarka zastosowanie

Sklepy rolnicze stacjonarne i internetowe sklepy rolnicze, oprócz części do ciągników i innych akcesoriów oferuje także spory wybór mulczarek. Dostępne są małe maszyny, które zaczepia się do tyłu ciągnika i stosuje w czasie prac sadowniczych i ogrodniczych, a także większe stosowane na kilku hektarowych polach uprawnych. 

Oprócz pozbawiania omacnicy naturalnego środowiska rozwoju i przygotowania pola do uprawy, zastosowanie mulczarki niesie za sobą także wiele innych zalet. Przede wszystkim urządzenie pozwala na równomierne rozłożenie resztek, które pozostają na polu, a także na odpowiednie przykrycie ścierniska, dzięki czemu inne maszyny nie będą się zapychać i niszczyć. Zabieg mulczowania pozwala też szybciej zbierać plony, ponieważ maszyny stosowane w trakcie żniw pozostawiają wyższe ściernisko, dlatego po mulczowaniu kombajn może szybciej pracować i zużywać mniej paliwa do działania. 

mulczowanie

Mulczarka to bardzo przydatna maszyna rolnicza. Prowadząc własne gospodarstwo z pewnością warto w nią zainwestować. Jej stosowanie wiąże się z wieloma zaletami i pozwala na bardziej efektywne prowadzenie uprawy wybranych roślin. Jak wspomniano wcześniej mulczowanie przede wszystkim warto przeprowadzić na polach pozostałych po żniwach, na których były uprawiane m.in. zboża, kukurydza itd. Jednak z powodzeniem można ją także stosować w ogrodach i łąkach, które chce się przygotować do zasadzenia różnych roślin, urządzenia trawnika czy rabatek z kwiatami. Warto udać się do sklepu rolniczego, aby wybrać najlepszy model dla siebie. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close