Porady

Przegląd i konserwacja pojazdów rolniczych

Zakończenie żniw nie oznacza jeszcze końca pracy. Przed okresem zimowym konieczne jest przeprowadzenie przeglądu ciągnika i sprawdzenie jego stanu technicznego. W innym przypadku w kolejnym roku mogą wystąpić problemy z jego prawidłowym działaniem. Na co zatem szczególnie zwrócić uwagę przed zimą?

Właściwie zadbać o czystość

Wszelkie prace związane z konserwacją pojazdów rolniczych rozpocząć należy od ich dokładnego oczyszczenia i umycia. Ważne jest jednak, aby z myciem ciągnika zbyt długo nie zwlekać. Maszyny rolnicze, zwłaszcza ciągniki, myte powinny być w dodatniej temperaturze. Mycie ciągnika w ujemnej temperaturze może mieć bowiem negatywny wpływ na jego elektronikę. Po dokładnym umyciu ciągnika należy przejść do kolejnego kroku jakim jest wyczyszczenie wnętrza ciągnika oraz dokładne umycie okien. Cały proces czyszczenia ciągnika zakończyć należy odpowiednim zabezpieczeniem uszczelek. Zwłaszcza w przypadku okien i drzwi. Powinny być one dokładnie wysmarowane odpowiednim preparatem. Wszelkie tego typu preparaty do zabezpieczeń różnych elementów w ciągnikach oferuje niejeden internetowy sklep rolniczy.

Elementy metalowe ciągnika

Kolejny etap konserwacji pojazdów rolniczych przed zimą to właściwe zabezpieczenie takich elementów jak łożyska oraz tuleje. To powinno się dokładnie wysmarować smarem litowym. Sprawdzić należy czy wszystkie smarowniczki są drożne. Jeśli nie, koniecznie należy jest udrożnić. Następny krok to odnalezienie wszelkich rdzewiejących elementów metalowych. Przed zimą muszą być one właściwie zabezpieczone. Przede wszystkim muszą zostać oczyszczone za pomocą szczotek drucianych lub za pomocą papieru ściernego. Następnie pomalowane farbą podkładową oraz farbą do lakieru.

Przegląd i konserwacja pojazdów rolniczych

Przegląd techniczny ciągnika

Pojazdy rolnicze muszą przechodzić przegląd techniczny. Szczególną uwagę zwrócić należy na stan olejów. Mowa tu przede wszystkim o oleju silnikowym. Ten powinien zostać całkowicie spuszczony i zastąpiony nowym. Poza tym podczas przeglądu sprawdzone powinny być także wszystkie filtry, a także instalacja elektryczna oraz pneumatyczna. Szczególnie ważna jest wymiana oleju silnikowego. Po roku eksploatacji może tworzyć się środowisko sprzyjające korozji. Podczas przeglądu technicznego sprawdzone powinny być także filtry oleju oraz paliwa. Najlepiej jeśli zostaną one wymienione. W przypadku filtra powietrza często wystarczy jeśli zostanie one przedmuchany za pomocą kompresora.

Stan akumulatora w ciągniku

Konserwacja ciągnika nie może odbyć się bez sprawdzenia stanu akumulatora. Klemy powinny być dokładnie wysmarowane wazeliną techniczną, a stan elektrolitu uzupełniony wodą destylowaną. Bardzo ważne jest to, aby ciągnika nie zostawiać na zimę z wyładowanym akumulatorem. Wystarczy doba, aby został on zasiarczony. To oczywiście oznacza, iż nie będzie nadawał się już do użytku i konieczny będzie zakup nowego akumulatora. Warto zatem zadbać właściwie akumulator, aby na wiosnę nikogo nie spotkała niemiła niespodzianka podczas próby uruchomienia ciągnika.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close