Oświetlenie przyczepy rolniczej. Główne informacje
Prawidłowe oświetlenie przyczepy rolniczej ma oczywiście kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Trzeba też pamiętać, że tak samo jak w przypadku każdego innego dopuszczonego do ruchu drogowego pojazdu przyczepa rolnicza musi spełniać określone wymogi prawne. Dobrej jakości lampy do przyczepy rolniczej zwiększają także komfort jej prowadzenia, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Dodatkowe korzyści przyniesie nam także wymianie przestarzałych elementów oświetlenia na ekonomiczne i przyjazne dla środowiska urządzenia energooszczędne.
Elementy oświetleniowe przyczep rolniczych są zazwyczaj tanie i łatwe w wymianie, Tak np. cena oryginalnego klosza do lampy nie przekracza kilkudziesięciu złotych. W związku z faktem, że wymieniamy je stosunkowo często, całkowite koszty zakupu części nie są jednak tak nieznaczne, jakby to z pozoru się wydawało. Warto więc pokusić się o rozsądne porównywanie cen części w internetowym sklepie rolniczym, a także o rozważenie zastosowania części nieoryginalnych,
Rodzaje elementów oświetleniowych i wymogi prawne
Wymagania prawne, które muszą spełnić pojazdy rolnicze w celu dopuszczenia do ruchu różnią się od wymagań stawianych przed samochodami osobowymi i ciężarowymi. Przyczepa rolnicza zaopatrzona musi więc być w oświetlenie przednie oraz tylne, a także w światła awaryjne, nie jest natomiast wymagane dodatkowe oświetlenie przeciwmgielne. Ustawodawstwo nie określa ściśle wielkości lamp, muszą one jednak posiadać homologację. Ważnym elementem oświetlenia przyczepy rolniczej są także światła odblaskowe. Brak spełnienia tych wymagań wiąże się z niedopuszczeniem urządzenia do ruchu w czasie przeglądu technicznego.
Łagodniejsze przepisy prawne obejmują nie tylko maszyny rolnicze, ale także przyczepy ciągnięte przez pojazdy wolnobieżne i specjalistyczne pojazdy leśne. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wykorzystywania przyczepy do prac innych niż rolnicze (np. budowlanych i drogowych) dodatkowe rodzaje oświetlenia są wymagane przez prawo.
Oświetlenie przyczepy rolniczej a rynek części rolniczych
W odróżnieniu od kluczowych elementów konstrukcyjnych przyczep i innych pojazdów rolniczych, wiele urządzeń oświetleniowych ma charakter uniwersalny. Każdy dobry sklep rolniczy oferuje oryginalne części rolnicze, np. części Ursus i inne części do ciągników czy też części do kombajnu. W przypadku urządzeń oświetleniowych nie musimy jednak martwić się o kompatybilność i oryginalność – równie wysoką jakość sprzętu oferują tzw. zamienniki. Wygodne porównanie cen urządzeń oryginalnych i zamienników oferuje internetowy sklep rolniczy, zaopatrzony często w wygodne porównywarki cenowe.
Bardziej skomplikowana może okazać się jednak wymiana elementów instalacji elektrycznej przyczepy powiązanych z oświetleniem. W przypadku braku wiedzy o kompatybilności części do maszyn rolniczych, które planujemy zakupić, warto w takich przypadkach korzystać z porad fachowych pracowników sklepu.
Możliwa jest samodzielna naprawa i konstrukcja niektórych elementów oświetleniowych i elektrycznych za pomocą dostępnych w sklepach rolniczych materiałów, np. okablowania. Nie należy jednak samodzielnie konstruować lamp, gdyż konstrukcje takie pozbawione są oczywiście homologacji.