Pojazdy rolnicze

Czym wyróżnia się konstrukcja Bizona BS?

Historia rolnictwa zaczęła się od prostego pługa, wraz z postępem technicznym powstały coraz bardziej zaawansowane narzędzia i maszyny. Obecnie na rynku znajduje się wiele różnych konstrukcji, których nie znają nawet doświadczeni rolnicy. Wciąż powstają nowe rozwiązania, a wynalazcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nie inaczej było z kombajnami, musiało minąć sporo czasu, zanim na dobre zadomowiły się w branży rolniczej. Przykładem takiej maszyny jest Bizon BS, którego historia liczy ponad 35 lat. Jest to specyficzna maszyna, która posiada unikalną budowę i konkretne przeznaczenie. 

Czym wyróżnia się konstrukcja Bizona BS? 

Dawna Fabryka Maszyn Żniwnych nie istnieje już od 23 lat, ale jej maszyny są wciąż w użyciu. Kombajn Bizon BS Z –110 to nietypowa konstrukcja, która odznaczała się ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Wśród nich można wyróżnić: 

  • brak wytrząsaczy klawiszowych, 
  • wykorzystywanie trzech bębnów – pierwszy służył do omłotu, kolejny był odrzutnikiem, a ostatni separatorem, 
  • rozbudowana sekcja hydrauliczna i automatyczne procesy młócenia, 
  • kombajn posiadał komputer pokładowy, 

Symbol BS oznacza, że kombajn korzystał z bębnowego systemu omłotu i separował ziarno. Wszystkie bębny posiadały 6 m średnicy. Jak na tamte czasy była to innowacyjna konstrukcja, chociaż nie do końca dopracowana – badania nad prototypem nie zostały ukończone przed wdrożeniem go do produkcji seryjnej. Model BS Z110 był produkowany przez okres 10 lat – od 1989 do 2001 roku. Ogółem powstały 1044 sztuki tej maszyny. 

Najważniejsze cechy modelu Z – 110  

Kombajn Bizon BS cieszył się powodzeniem wśród rolników głównie ze względu na osiągi. Była to maszyna przeznaczona do obsługi dużych areałów ziemi, jego wersja podstawowa pozwalała na młócenie podstawowych zbóż. Kombajn posiadał duże możliwości działania: 

  • mógł wymłócić nawet 14 ton zboża przez godzinę przy słonecznej pogodzie, 
  • wilgotna słoma była przerabiana z wydajnością 4-5 ton na godzinę, 
  • dzięki bębnowej separacji rolnik mógł uniknąć znaczących strat, 
  • omłot w ciągu jednego roku mógł dochodzić powyżej 130 ton dla zboża, 

W celu zbiorów kukurydzy trzeba było założyć 6 rzędowy adapter, do rzepaku służył zespół jednofazowy. W dodatkowym wyposażeniu był również rozdrabniacz do słomy, który pozwalał na jej pocięcie i rozproszenie na całej powierzchni pola.  

Jakie części zamienne są najczęściej poszukiwane do Bizonów? 

Części do Bizona BS powinny być zgodne z danymi katalogowymi, które odpowiadają oryginalnym wymiarom. Zawsze przed zakupem należy sprawdzać takie informacje. Internetowe sklepy rolnicze dysponują częściami zamiennymi do kombajnów, które dorównują jakością oryginalnym, a są od nich znacznie tańsze. Asortyment do modelu Z110 obejmuje takie pozycje, jak: 

  • zespół żniwny o szerokości 5m, 
  • mechanizm zwrotny zespołu żniwnego, 
  • napęd przednich kół jezdnych, 
  • osłona chłodnicy silnika, 
  • hydrostatyczny napęd nagarniacza. 

Przez właścicieli kombajnów jest poszukiwanie oblachowanie, które obejmuje podłogi zbiorników do przechowywania ziarna, elementy kadłuba czy osłony elementów roboczych. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close