Pojazdy rolnicze

Jak działa siewnik?

Siewniki zbożowe to bardzo pomocne, nowoczesne maszyny, które pozwalają na sprawny i efektywny wysiew nasion na najróżniejszych terenach. Urządzenia tego typu wykorzystuje się nie tylko do wysiewu zboża, ale także traw, kukurydzy, rzepaku, buraków i innych roślin. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat siewnika. 

Rodzaje siewników zbożowych 

Siewniki zbożowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Można wyróżnić kilka ich rodzajów. Pierwsze to siewniki uniwersalne, które można wykorzystywać do wysiewu wszystkich rodzajów zbóż. Ponadto na rynku dostępne są siewniki do uproszczonego siewu. Umożliwiają one dokładne przygotowanie gleby i wysiew materiału w trakcie jednego przejazdu. Natomiast siewniki do siewu bezpośredniego można wykorzystywać, gdy warunki pracy są naprawdę trudne np. na ścierniskach. Dadzą one radę z wszelkimi wyzwaniami. 

Zasady działania poszczególnych siewników różnią się od siebie w zależności o typu maszyny i jej konkretnego przeznaczenia. W polskich gospodarstwach szczególnie popularne są siewniki mechaniczne. Działają one na takiej zasadzie, że nasiona wygarniane są przez specjalne zespoły wysiewające, a następnie za sprawą grawitacji przemieszczają się do wcześniej przygotowanej bruzdy. 

W inny sposób działają także dosyć popularne siewniki pneumatyczne. Ich cena jest dużo wyższa, jednak również znajdują zastosowanie w polskich gospodarstwach. Dużą różnicą jest to, w jaki sposób nasiona padają do gleby. Siewniki pneumatyczne wtłaczają je do gleby poprzez strumienie powietrza płynącego z wentylatora. Istotną rolę odgrywa także zgarniacz do siewnika

Korzyści płynące z zastosowania siewników 

Siewniki to bardzo przydatne maszyny. Znajdą one swoje zastosowanie zarówno w mniejszych jak i w większych gospodarstwach. Przede wszystkim umożliwiają one uzyskanie o wiele większej jakości plonów niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych metod siewu. Siewniki wpływają także na znaczne przyspieszenie prac w polu bez użycia dużego wysiłku. 

Siew bezuprawowy 

Powszechnym rozwiązaniem stosowanym w większości gospodarstw, jest siew po uprawie ziemi. Istnieją jednak metody siewu, które nie wymagają spełniania żadnych warunków uprawianej ziemi. Stosuje się je w czasie uprawy zerowej, bezpośrednio na ściernisko, gdy zostaną wyniszczone wszelkie chwasty. 

Siewniki w Polsce

W Polsce produkcja siewników rozpoczęła się w XIX wieku i były to sprzęty, które przede wszystkim znalazły swoje zastosowanie w folwarkach. Po wojnie produkcja maszyn rozpoczęła się na szeroką skalę. Natomiast w latach 60. rozpoczęła się produkcja siewników, które podczepiano do ciągników rolniczych (wcześniej wykorzystywano siewniki konne). 

Siewniki to bardzo przydatne urządzenia, które spełniają kluczową rolę w każdym gospodarstwie. Warto rozważyć ich wykorzystanie, aby zwiększyć szanse na bardziej spektakularne i dobre jakościowo plony. W sklepach dostępne są także siewniki ręczne, które są mniejsze i pozwalają np. na posianie trawy w ogrodzie czy innych roślin na mniejszych polach. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close